ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

мај 2023

Може ли земјоделските култури да се заштитат од прекумерната влажност?

Како ретко која пролет, годинава, земјоделците се соочени со преголема влажност на воздухот, предизвикана од секојдневните дождови изминативе 2 месеца. Во период на расадопроизводство, подготовка на нивите за расадување на тутун и…

И, оваа година ќе има субвенции за велосипеди

Советот на Општина Прилеп одлучи повторно, и оваа година, да им додели субвенции на граѓаните при купување на нови велосипеди, сметајќи дека оваа мерката е позитивна и помага за потткнување на користење на алтернативните превозни средства…

ВНИМАТЕЛНО: Водата за пиење на неколку јавни чешми е неисправна за употреба

 Водата, од мерното место, локален водоснабдителен систем Ореовец – јавна чешма сред село – водоводна мрежа,  л.в.с. Плетвар – јавна чешма – водоводна мрежа, Плетвар – крајпатна чешма „Че„ – водоводна мрежа, с. Лениште – јавна чешма сред…

СОУ „Ѓорче Петров“ Прилеп – избери стручност за успех!

Под мотото „Денес ученик - утре стручњак“  СОУ „Ѓорче Петров“ Прилеп и овие уписни рокови ќе регрутира ученици кои се желни за знаење и за практична обука, кои за младите од регионов треба да обезбедат иднина во делот на професионалната…

Утревечер, Прилеп ќе ужива во македонската народна песна на фолк-фестивалот „Прилеп – фест“2023

Утре,  (01, јуни)  се е подготвено, за убавата македонска песна, за стартот на новото издание на фолк-фестивалот „Прилеп – фест“.  Во Прилеп веќе е најавено пристигнувањето на Наум Петрески, Зуица Лазова, Елена Велевска како дел од…

СОЕПТУ “Кузман Јосифоски – Питу “- Прилеп, Ваш избор, ваша иднина – Учи…

Сакате да се стекнете со добро образование, знаења и практична настава ? Сакате да се стекнете со многубројни награди во полето на економијата и правото ? Тогаш најдобриот избор за вас е " СОЕПТУ Кузман Јосифоски - Питу - Прилеп ".…

Театарскиот фестивал за деца „Силјан штркот“ може да започне!

Четвртото издание на театарскиот фестивал за деца „Силјан штркот“ започнува утре, 31 мај, среда, со претставата „Тоби“ во изведба на актерите од Театарот за деца и младинци од Скопје.  Во четирите фестивалски дена ќе бидат изведени и…

Советот на Општина Прилеп утре ќе ја одржи 27 та седница

Советот на Општина Прилеп, утре,среда, 31.05.2023 година со почеток во 12:00 часот ќе ја одржи редовна 27-ма седница. Пред советниците се 11 точки на дневниот ред за предлог одлуки кои се однесуваат од различни сфери на работата на…

Два медали за прилепските боксери од БК АС од интернационалниот турнир “Арена куп ”…

На интернационалниот турнир "Арена Куп" Скопје 2023 што се одржа  на 28 мај во Арена Борис Трајковски а во организација на БК Чаир и НБФ, нашите боксери освоија златен и сребрен медал. Матеј…

Внимателно! Ќе се одржи боево гаѓање (30.05 2023) во Леково

Утре, (30.05.2023 г ) во време од 09.00 до 15.00 часот на стрелиштето “Леково“ ке се реализира боево гаѓање. Во горенаведеното време,  реонот на стрелиштето „Леково„ е забранета зона. За таа цел се забранува секакво движење на лица и стока…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: