ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

јануари 2024

( Фото ) Коњот кој бил удрен од несовесен возач на Плетвар е згрижен во СОУ “Орде Чопела“

По апелот за помош од Здружението Paws – 2021 / Шепи – 2021, згрижен е коњот, кој вечерта на 30 ти јануари,  во близина на Плетвар, кај с.Тројаце, бил удрен од несовесен возач и оставен на патот со повреди.  Коњот како што го…

Дали второто зголемување на цените на тутунот од една откупна компанија ќе ги поттикне и останатите

По првичното зголемување на цените иницирано од прилепскиот комбинат, денеска и официјално уште една откупна компанија дополнително ги зголеми цените на ориенталниот тутун од реколтата 2о23 та година. Пашоски со вториот анекс ја зголемува…

Ниска температура -6 степени и ова утро во Прилеп

Најстудено, утрово -11 степени беше во  Берово, -8 во Битола,  -6 Претор, Прилеп, Крушево,  дури и во Дојран, најужниот и најтопол град во Македонија,  температурата беше под нулата -2 . Во текот на ноќта беше ведро, а утрово  сончево и…

Формирана комисија за заштита на правата на пациентите при Советот на Општина Прилеп

Мнозинството  советниците при Советот на Општина Прилеп на денешната 38 - ма седница го усвоија предлогот за проширување на средстата на Буџетот на Општина Прилеп за 2024 година, чие образложение даде раководителот на секторот за финансии…

ЕДНО ЛИЦЕ ЗАГИНА, А 20 СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО ТЕШКА СООБРАЌАЈКА КАЈ БИТОЛА

Објавени се фотографии од кобната несреќа што се случи попладнево на излезот од Битола, меѓу комбе со 18 работници и пежо со двајца битолчани. Едно починато лице и 20 повредени патници е трагичниот биланс од тешката сообраќајка која се…

За Прилеп годинава нема средства за капитални проекти за култура

Од вкупно 15 пристигнати проекти од 13 општини, Министерството за култура ги поддржа капиталните проекти од областа на културата во единаесет општини.  На објавениот оглас за распределба на капиталните дотации во областа на културата за…

Во 2024 та година конзорциумот „Бехтел и Енка“ од државата ќе добие 250 милиони евра

Оваа година конзорциумот „Бехтел и Енка“ од државата ќе добие 250 милиони евра директно од буџетот, за изградба на автопатските делници Тетово-Гостивар-Букојчани, Требеништа-Струга-Ќафасан и Прилеп-Битола, објавено е во програмата за…

Советот на Општина Прилеп утре ќе ја одржи 38 мата седница

Утре, среда, 31 ви јануари со почеток во 9 часот Советот на Општина Прилеп ќе ја одржи 38 та седница. На предлог дневниот ред се 30 точки, од кои најголемиот дел се однесуваат на предлог финансиски планови на основните и средни училишта за…

На репертоар во Прилеп театарската претстава “Аудиција“

В петок и в сабота, љубителите на театарот од 19,30 мин , ќе можат повторно да ја гледаат театарската претстава "Аудиција“ од Алекандар Галин, во режија на Владимир Милчин,  на сцената од театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Преводот е…

(ВИДЕО)Половина од тутунската реколтата откупена, дополнителниот заменик министер Трипуновски на…

Откупот на тутунот е во тек, иако не со посакуваните цени и динамика од производителите. Тутунарите велат дека сеуште се надеваат на зголемување на цените, па носат на вагите само мал дел - колку да покријат дел од доспеаните трошоци.…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе