ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

март 2024

РК Прилеп поуспешен и од Вардар Неготино

Во натпревар од 6. коло од плеј-аут фазата вечерва во спортската сала на СОУ „Ристе Ристески Ричко“ ракометарите на Прилеп прокнижија уште една победа   27:22 (полувреме 17:9) во походот за опстанок во македонската Супер лига во дербито за…

Прилепска Пиварница: За 100 годишнината – 100 засадени дабови дрвца

Кај манастирот „Св. Димитрија“ во близина на с. Селце, вработените од Прилепска Пиварница АД Прилеп денеска засадија 100 садници дабови дрвца како донација од Пиварницата по повод 100-годишнината од нејзиното постоење. Оваа акција е…

ВМРО ДПМНЕ ги промовираше кандидатите за пратеници

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги промовираше кандидатите за пратеници на коалицијата „Твоја Македонија“. Од Прилеп на листата на кандидати за пратеници во 4 тата изборна единица се: Дејан Проданоски (4), Петар Ристески (7), Билјана Кузманоска (13) и…

Католиците го слават Велигден

Католиците, евангелистите, англиканите и христијаните од целиот свет од останатите цркви кои се водат по Грегоријанскиот календар, на 31 март го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Министерството за…

Од 2 часот ноќеска започнува летното сметање на времето

Летното сметање ќе почне 02:00 часот по полноќ на 31 ви март, кога стрелките на часовникот ќе се поместат еден час понапред и времето ќе се смета како 03:00 часот. Летното сметање на времето завршува на 27 октомври во 3 часот, кога…

Во црквата „Вознесение Христово“ во с.Тополчани заживува духовниот живот

Духовниот живот не е притисок, стрес, опсесија, туку љубовта и радоста. Таа љубов и радост ја пренсуваат верниците во црквата „Вознесение Христово“ во с.Тополчани , (кое според последниот попис 2021. живеат 310 жители, од кои 297 Македонци…

Jапонскиот амбасадор во посета на Витаминка

Амбасадорот на Јапонија, Оцука Казуја денеска ја посети Витаминка. Во рамките на посетата, делегацијата имаше можност да се запознае со работата на компанија, деловните активности и производниот асортиман. Директорите на продажните сектори…

Започнaa чествувањата на патрониот празник на СОУ „Ѓорче Петров“

Од денеска, 29 ти март СОУ „Ѓорче Петров“ започнува со тридневните активности и настани посветени на одбележување на патрониот празник. Претпладнево во спортската сала на училиштето се одржува турнир во одбојка на кој што учество ќе земат…

Уште еден испит на РК Прилеп за опстанок во Суперлигата

Во рамките на 6 тото коло од плеј аут фазата на Македонската машка супер лига утре, сабота ракометарите на РК Прилеп на домашен терен ја пречекуваат  екипата на РК Вардар Неготино. Натпреварот в сабота, 30 ти март започнува во 18 и 30 ч. во…

Тошески со шведски Вернамо освојува медали со младите пингпонгари (ФОТО)

Шведски , Вернамо е новата дестинација на довчерашниот тренер на прилепски Младост 96 , Гоце Тошески.Два месеци е таму а веќе има и успеси со младите пингпонгари. Претходниов викенд со 12 свои членови зеде учество на Регионално…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: