ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

февруари 2024

ВЕЧЕРВА СИЛЈАНОВСКА-ДАВКОВА ВО ПРИЛЕП

Кандидатот за претседател на Македонија, Гордана Силјановска-Давкова, која ја доби поддршката од ВМРО ДПМНЕ, вечерва во Прилеп, на поканета од локалното членство на ВМРО-ДПМНЕ, имаше средба со членовите на партијата, нивните спимпатизери и…

Момче до смрт избодено со нож во центарот на Прилеп

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Веста ја пренесува поралот Маркукуле, кој пишува дека група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и со нож избоделе младо момче пред деветтокатницата. „Според…

Нема повеќе правни пречки за рекламирање на општинските власти во приватните медиуми

Мораториумот за државно рекламирање на приватните телевизии, пракса што власта предводена од СДСМ ја прекина во 2017, а со закон ја забрани во 2018 година, се укина со измените во Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги што вчера…

Прилеп ќе биде домаќин на изложба на расни кучиња -„ЦАЦИБ ПРИЛЕП 2024”

Во организација на Кинолошкото друштво од Прилеп, на 16 и 17. март, во Прилеп ќе се одржи голема Меѓународна изложба на сите видови расни кучиња, “ЦАЦИБ ПРИЛЕП 2024”. Вљубениците во најстари и најблиски човечки придружници, кучињата,…

Откупот заврши, што со претстојната реколта? (ВИДЕО)

Како, така, откупот заврши. Сите вклучени страни: производители, откупувачи и надлежни институции се сложуваат во едно: понеизвесна и понапната откупна сезона досега немало!!! Почна со нереални откупни цени во договорите (максимална цена за…

(Видео ) Како ООУ „Климент Охридски„ го одбележа Меѓународниот ден на лицата со ретки болести

28/29-ти февруари е денот кога се одбележува Меѓународниот ден на лицата со ретки болести. По тој повод цел месец се одржуваат активности чија цел е да се подигне свеста во општеството за предизвиците со кои се соочуваат овие луѓе.…

Жител од с.Обрашни во својот двор пронашал гранати од Првата Светска војна

При вршење на земјоделски работи во дворното место, В.Ѓ. (49) од сeло Обршани, пријавила во полициската станица во с.Кривогаштани, дека нејзиниот сопруг пронашол две минофрлачки гранати. Пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување…

Комеморативен настан насловен: „КУЗМАН ЈОСИФОСКИ – ПИТУ, ПРИЛЕПСКА И МАКЕДОНСКА ГОРДОСТ”

Преку фотографии, познати и досега необјавенни фотографси податоци,  вечерва се одржа комеморативен настан во чест на идологот на македонската антифашистичка револуционерна борба , Кузман Јосифоски - Питу, по повод 80 години од неговто…

Алексоски : Нашиот независен театар и членовите во него имаат посебна театарска енергија која не…

Во годината кога независниот театар Златен Елец прославува четири години од своето постоење , пред прилепчани вечерва од 19:30 ќе се прикажи претставата "Грета"  според текстови на Луц Хибнер и Јохан Волфганг фон Гете во адаптација и режија…

Мерката „гарантирана цена“ завршува, ќе има ли ценовен шок од 1 ви март?

Ознаките „гарантираната цена“ поставени на рафтовите покрај продуктите во маркетите ќе стојат  до петок 1 ви март, бидејќи владината мерка истекува на 29 февруари. Од Министерството за економија и Владата најавија дека мерката нема да се…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе