ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

февруари 2024

Прилеп ќе биде домаќин на изложба на расни кучиња -„ЦАЦИБ ПРИЛЕП 2024”

Во организација на Кинолошкото друштво од Прилеп, на 16 и 17. март, во Прилеп ќе се одржи голема Меѓународна изложба на сите видови расни кучиња, “ЦАЦИБ ПРИЛЕП 2024”. Вљубениците во најстари и најблиски човечки придружници, кучињата,…

Откупот заврши, што со претстојната реколта? (ВИДЕО)

Како, така, откупот заврши. Сите вклучени страни: производители, откупувачи и надлежни институции се сложуваат во едно: понеизвесна и понапната откупна сезона досега немало!!! Почна со нереални откупни цени во договорите (максимална цена за…

(Видео ) Како ООУ „Климент Охридски„ го одбележа Меѓународниот ден на лицата со ретки болести

28/29-ти февруари е денот кога се одбележува Меѓународниот ден на лицата со ретки болести. По тој повод цел месец се одржуваат активности чија цел е да се подигне свеста во општеството за предизвиците со кои се соочуваат овие луѓе.…

Жител од с.Обрашни во својот двор пронашал гранати од Првата Светска војна

При вршење на земјоделски работи во дворното место, В.Ѓ. (49) од сeло Обршани, пријавила во полициската станица во с.Кривогаштани, дека нејзиниот сопруг пронашол две минофрлачки гранати. Пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување…

Алексоски : Нашиот независен театар и членовите во него имаат посебна театарска енергија која не…

Во годината кога независниот театар Златен Елец прославува четири години од своето постоење , пред прилепчани вечерва од 19:30 ќе се прикажи претставата "Грета"  според текстови на Луц Хибнер и Јохан Волфганг фон Гете во адаптација и режија…

Мерката „гарантирана цена“ завршува, ќе има ли ценовен шок од 1 ви март?

Ознаките „гарантираната цена“ поставени на рафтовите покрај продуктите во маркетите ќе стојат  до петок 1 ви март, бидејќи владината мерка истекува на 29 февруари. Од Министерството за економија и Владата најавија дека мерката нема да се…

Инспекциски надзор: нема обојување на водите од притоката и вештачкото езеро Прилеп

По истражувачката стории на Радио Пела за појавата на “бела вода“во Присадска реката кој се влева во Вештачкото Прилепско езеро, каде граѓаните беа загрижени за квалитетот на водата,  бидејќи со хидроакумулацијата се наводнува дел…

Девојките на гости поразени, а РК Прилеп е лидер на табелата

Прв на табелата од плеј-аутот на Супер-машката ракометна лига е прилепскиот тим, кој дома го совлада тимот на Скопје Мултиесенс со 34:31 (18:16), а Еурофарм Пелистер 2 , остана втор , бидејќи битолскиот тим загуби со 24:23 од Вардар во…

Инспекцијата на терен, а резултатот непознат за „белата вода“ во Прилепското езеро

Јавноста остана без потврда што денеска инспекторите утврдија на терен кај Вештачкото езеро во проверка на информациите кои вчера молскавично се проширија на социјалните мрежи за наводна бела вода која се влева во хидроакумулацијата преку…

Театарот Златен Елец во Прилеп гостува со претставата „Грета“

Во театарот „Војдан Чернодрински“ на 28 февруари, среда, од 19.30 ч. ќе биде прикажана претставата „Грета“ во режија на Тамара Стојаноска. Претставата е проект на независниот театар „Златен Елец“. Со „Грета“ се раскажува приказна за…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: