ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

мај 2024

На крајот на јуни СДСМ ќе избира претседател на партијата

Извршниот одбор на СДСМ донесе Одлука за распишување вонредни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ кој ќе се одржат на крајот од идниот месец, по повлекувањето од функцијата на претседателот на партијата, Димитар Ковачевски.…

Обуки за градење здрави навики за исхрана во прилепските детски градинки

Персоналот од ЈОУДГ „Наша иднина“ Прилеп на 28-29 мај, околу 150 вработени негувателки, воспитувачки, вработени во кујна и администрација, учествуваа на работилница за промовирање здрава и одржлива исхрана за децата од предучилишна возраст.…

Малолетник со мотоцикл усмрти 68 годишна жена во Прилеп

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во пешакот Г.М.(68) од Прилеп. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила…

Прв екипен шаховски турнир помеѓу сите основни училишта во Прилеп (ВИДЕО + ФОТО)

Благородната игра која низ целиот свет ги спојува сите со својата динамика на шаховските табли , и денеска на едно место ги собра основците од Прилеп.Овој пат на првиот екипен шаховски турнир во организација на ШК Прилеп.На турнирот…

КК Бонсаи e македонски преставник на Балканското првенство во карате за деца во Турција

Карате клубor Бонсаи - Прилеп, од среда до недела ( 31.05-02.06.2024 год.) ќе ја преставува Република Македонија на 28 -то Балканско првенство во карате за деца 2024,  кое ќе се одржи  во Истанбул, Република Турција.  Во…

СОУ „Ристе Ристески – Ричко“ со дуално образование по германски стандарди и многу струки…

Минатата седмица средното општинско училиште „Ристе Ристески -Ричко“- Прилеп организираше отворен ден во просториите на училиштето. Настанот го посетија деветтоодделенците од Прилеп, но и од училиштата од населените места и Општина Крушево,…

Собранието ги верификуваше мандатите на пратениците-во новиот состав,четворица од Прилеп

Собранието во рамки на конститутивната седница со 101 глас „за“ од вкупно 117 присутни го усвои извештајот на Верификационата комисија и ги верифицираше мандатите на 118 пратеници. Mандатот на пратениците од стариот собраниски состав…

Утре, среда, прекин на електричната енергија на повеќе прилепски улици

Регионалниот центар за управување со кризи Прилеп информира по добиено известување од ЕВН дека утре 29.05.2024 год. среда  од 09:00 до 15:00 часот, корисниците од следните улици во општина  Прилеп ќе имаат прекин на електрична енергија: …

Возило излетало од патот Прилеп – Скопје кај кавадаречко Раец

Возило излетало од патот Прилеп – Скопје кај кавадаречко Раец, информираат од СВР Велес. Според првичните информации добиени од портпаролот Биљана Ѓаковска,  најверојатно возилото се излизгало поради лизгава…

(Видео) Изберете стуручно училиште за вашата иднина СОУ „Ристе Ристески -Ричко“-Прилеп

СРЕДНО ОПШТИНСКО УЧИЛИШТЕ „РИСТЕ РИСТЕСКИ – РИЧКО“-Прилеп во прва година ќе  запише 313 ученици, во 10 паралелки https://youtu.be/er43Isk6_BU?si=ri7ybwArjaUzyRhB Машинска струка - 84 ученици, 3 паралелки - машински техничар…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе