ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

декември 2023

(Видео) Градоначалникот Јовчески со новогодишна порака до граѓаните на Прилеп

Почитувани мои сограѓани, Магијата на новогодишните празници е во споделување среќа, а таа се шири и пренесува со убави зборови. Новогодишните и божиќните празници се убави моменти, кога со другите се споделува радоста, среќата и…

Проданоски: Во 2024 та да покажеме вистинска љубов кон татковината!!!

Новата 2024 та година буди нови очекувања, нова надеж и предизвици, посочува Дејан Проданоски претседател на Советот на Општина Прилеп во своето празнично обраќање кое го објавуваме во целост:…

Физички нападнати татко и син близу Центарот за социјални работи-Прилеп

Вчера (29.12.2023 ) во ОВР Прилеп  Е.А.(29) од Прилеп пријавил дека во близина на Центарот за социјални работи заедно со неговиот татко биле нападнати од неколку лица кои употребиле и тврди предмет, а потоа биле и удрени со возило. Се…

Советниците од ВМРО ДПМНЕ: За одлуката за цената на водата централната власт намерно ги насочуваат…

Во врска со изјавата на директорот на ЈКП Водовод и Каналиција за покачување на цената на водата за близу 34%  во псимена реакција , советниците  при Советот на Општина Прилеп од советичката група на ВМРО ДПМНЕ и коалиционите партнери  и…

(Видео) Се подготвуваат Бадниковите поворки во Прилеп

Во Прилеп се е подготвено за Бадниковите поворки . Во  центарот на Прилеп веќе е  поставена Божиќната пештера, а над 200 дечиња од 4 до 13 години не уморно ги вежбат ангелските песни и песната „Вечен е Бог“ најавувајќи со кое ќе го најават…

Германска граната од Првата светска војна пронајдена кај с. Алинци

На 28.12.2023 во 11:40 часот во ОВР Прилеп било пријавено дека на локација помеѓу с.Алинци и с.Тополчани, биле пронајдени една артилериска граната Ф150 мм и една запалка за артилериска граната Ф150мм од Прва светска војна од германско…

Јовчески: Буџетот на Општина Прилеп за 2024 година е развоен и одржлив

Преку соопштение за јавноста,  Борче Јовчески градоначалник на Општина Прилеп посочува дека Буџетот за наредната година е развоен и одржлив и ќе овозможи подобри услови за живот на граѓаните и развој на Прилеп. Приоритет имаат…

Во Прилеп не е проблем, а се’ е проблем (66)

Пишува Зоран Момироски СЕНКИ НАД БАЛКАНОТ ОД ДРАГАН БЈЕЛОГРЛИЌ, ФИЛМСКА СЕРИЈА ВО ДВЕ СЕЗОНИ, КОЈА ГО ОБРАБОТУВА И ПРЕКУ ФИЛМСКАТА УМЕТНОСТ ГИ ДОЛОВУВА ДО ГЛЕДАЧИТЕ КРИМИНАЛНО-ПОЛИТИЧКИТЕ ЗДРУЖУВАЊА ВО ВРЕМЕТО НА КРАЛСКА ЈУГОСЛАВИЈА…

Буџетот на Општина Прилеп за 2024 тежи близу 29 милиони евра

Советот на Општина Прилеп на 36 седница го донесе  Буџетот на Општина Прилеп за 2024 година, кој 2024 година ќе тежи 1.774.987.000 денари,(една милијарда и седумстотини седумдесет и пет милиони денари) или близу 29 милиони евра.…

(ВИДЕО) ВОДАТА ПОСКАПУВА ЗА 33 ОТСТО, УШТЕ СОВЕТОТ НА ОПШТИНАТА ТРЕБА ДА ЈА ПОТВРДИ ОДЛУКАТА

По препорака од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги, во Прилеп услугата за водоснабдување ќе поскапи за  33 отсто. Корегирањето на цените за водоснабдување се реализира секои три години, вели Игор Гулабоски, директор на ЈКП…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе