ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

До утрово 37 л/м2 дожд во Прилеп, а 10 л/м2 повеќе во прилепското поле

898

Во изминатите 24 часa, до 8 часот утрово,  37 л/м2  се измерени во Прилеп ,  27 л/м2 во Тополчани и Крушево. Што се однесува до прилeпското поле, според информациите од метеролозите , наврнале  48 литри дожд на м2,  во изминатите 24 часа . Според метеролозите, врнежите ќе продолжат до сабота, со ист интензитет, но со намален,само,  во попладневните часови. Инаку, најмногу дожд во Македонија наврнало во Демир Капија 59  л/м2/, Охирд и Скопје.

Дождот кој непрестанато паѓа од синоќа, создаде поплавени улици во Прилеп, а дел од канаизационите шахти по улиците  изгледаа како фонтани. Максималната температура се движи  во интервал од 23 до 29 степени

За денеска, УХМР најавува и како во текот на денот, така и во текот на ноќта, повторно да наврне поголема количина на воден талог,  на места и над 35 литри на квадратен метар.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе