ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Единствени ученици на “Биеналната Меѓународна Графичка Изложба” во Полска беа тројца, од СОУ „Наум Наумоски Борче“ Крушево

269

СОУ „Наум Наум Наумоски – Борче„ од Крушево беше единственото училиште учесник на “Биеналната Меѓународна Графичка Изложба” која деновиве се одржана во Торуњ, Полска.

Сето тоа благодарение на успешноста на ученици Илија Наумоски, Марта Штерјоска и Димитар Зисов, ученици во крушевската гимназијата, кои со своите изработки, заедно со својот ментор, професорот по ликовна уметност, Емил  Соелски го преставуваа своето училиште и својата држава на оваа уникатна меѓународна изложба за графика.

 

Значењето  на успехот е поголем, што  на „Биеналната Меѓународна Графичка Изложба” во Полска биле пријавени вкупно 4.738 учесници од целиот свет, а од нив само 769 учесници учествуваале со своите изработки, a меѓу нив, единствени од нашата држава, беа само тројцата ученици од СОУ „Наум Наумоски Борче“-Крушево, што говори заможностите и  квалитетот во кои се одвива образованиот процес во ова средно училиште.

За своето учестово, учениците добија благодарници од меѓународната изложба ,но и искрени честитки и  пофалби од своето училиште и од својот град.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе