ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Каде плови овој брод???

1.096

Основците и родителите меѓу митовите и фактите, што порачува министерството за образование и наука на крајот од учебната година за учениците кои треба да направат избор за продолжување на своето образование ?!
Деновиве на основните училишта осамнаа плакати финансирани од Министерството за образование насловени како „Средно што е вредно“, што предизвикаа бројни реакции на социјалните мрежи.

Која е пораката упатена кон родителите чии што деца од септември треба да се вклучат во средно – образовниот наставен систем?
1. Да не се запишуваат во гимназија?
2. Да не продолжуваат на факултет?
3. Својата иднина како работници да ја бараат во странските инвестиции?
Добро, целта на ресорното министерство е јасна … полуматурантите да ги одберат средните стручни училишта!
Но не е ли висината на платата тоа што на крајот од месецот е најважно за која и да е професија да биде посакувана?

ФАКТ                                                                      ФАКТ
30 000 плата администрација                  12 000 плата работник

Решение има и тоа е многу едноставно: зголемени плати во ПРОИЗВОДНИТЕ И УСЛУЖНИТЕ СЕКТОРИ каде би се вработувале стручните кадри веднаш по завршувањето на средното образование – на сметка на намалување на плататите на АДМИНИСТРАЦИЈАТА

ЕТЕ ТОГАШ ЌЕ НЕМА ПОТРЕБА ОД ВАКВИ ЗБУНУВАЧКИ ПЛАКАТИ!

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе