ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Крушево е подготвено за Новогодишните и за Божиќни празници

697

Сместувачките капацитети се исполнети, речиси, до последното место. Досегашните прoценки на локолната самоуправа кажуваат дека 80% приватните и хотелски сместувања, се иполнети и Крушево ги очекува гостите за новогодишните празници.

„Оваа година очекуваме сие капацитети, и во привтното сместување и во хотелскот да бидат исполнети. Отворен е и реобновен   хотелот „Панорама“, што е плус сместувачки капацитет, а годинава покрај одличната забава што ја нудат кафулињата, рестораните, пицериите и хотелите, организираме и заеднички пречек на Новата година во центарот на Крушево. На градскиот плоштад „Никола Мартиноски” ќе настапи македонската пејачка Александра Јанева, а за атмосферата претходно ќе се погрижи Ди џеј Хуго. Очекуваме снег и голема посетност на гости, а ние како локална самоуправа сме подготвени гостите да се чуствуваат пријатно, во снежно и убаво Крушево“ –  вели Томе Христоски, градоначалникот на Општина Крушево .

Според локалната власти, Крушево е вистинска дестинација за туристите.

“Годинава се подговуваме за одржување на Светскот првенство во парагладејрство  2019 г. које ќе се одржи, токму тука, во убавото Крушево. Оваа година почнавме доста агресивно кон промоција на Крушево и Крушево како дестинација, не само во зима и лето, туку како туристичка дестинација за сите 4 сезони. Во соработка со Агенцијата за поддршка на туризмот на Р. Македонија, Крушево одлично мина на сите саеми за туризам, организрани во Хрватска, Бугарија, Србија… Споредбео со 2017 година, во 2018 година, до август, Крушево го посетиле 67 % повеќе туристи  што говори дека го врајќаме туристичкиот сјај на Крушево,бидјеќи Крушево тоа го заслужува.Тој е град на историја, традиција и култура и прествува вистинска природана бајка.“- рече градоначалникот на Општина Крушево, Христоски

Дополнително, во  2019 година локалната самоуправа планира да  организираа многу повеќе културни настани кои ќе придонесат кон зголемување на бројот на туристи и гости.

.

 

 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе