ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Над 100 археолошки експонати од исклучителна вредност содржи Лапидариумот во Прилеп

567

Научната установа Завод и музеј Прилеп денеска го отвори за посетителите Лапидариумот, изложба на експонати која се става на увид на јавноста за прв пат по 65 години од постоењето на институцијата.

-Желбата да се биде засекогаш во колективната меморија на луѓето прку вечноста на каменот како соодветен медиум за пренесување на симболите резултира со исклучително богатата збирка на епиграфски споменици и камена пластика која од денеска е изложена и е дел од Лапидариумот на НУ Завод и Музеј Прилеп. Збирката содржи над 100 експонати и тоа: надгробни спели, епиграфски споменици, натписи, скулптури, архитектонска камена пластика, релјефни бисти, и друго. Преку оваа изложба можеме да дознаеме не само за антропоморфните стели, можеме да дознаеме за уметноста, антропоминија, култура и општествени случувања во тоа време. Во збирката вклучена и група на ротивни споменици од што дознаваме за нивните култови и верувања од тоа време. Од архитектонската камена пластика се изложени декоративни архитектонски елементи како и неколку архитектонски елементи од ранохристијанскиот период со исклучителна уметничка вредност во изработката. Експонатите датираат од раноантичкиот до ранохристијанскиот период, потенцираше Оливера Богатиноска, археолог кустос во НУ Завод и Музеј Прилеп, задолжена за епиграфски споменици и камена пластика.
Лапидариумот е изложба на артефакти од сите ахеолошки локалитети во Прилепско. Тоа е едиствена изложбена поставка и доаѓа во пресрет на прославата на 65 –годишнината од постоењето на прилепскиот Завод и музеј.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе