ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

ПИНГ-ПОНГ: Супер лига – мажи ПРИЛЕПЧАНИ СО СИТЕ 4 БОДА ОД СКОПЈЕ

879

Двата прилепски суперлигаша, шампионот Младост 96 и вицешампоионот Младост, постигнаа победи во стартното, 1. коло од Супер лигата за сениори, во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје. Екипата на Младост 96 со максимални 4:0 и без загубен сет го совлада тимот на Шампиони ФА од Штип. Првата партија со 3:0 ја доби Србинот Стефан Костадиновиќ против Сашко Богатинов. Истиот резултат се повтори и на следните партии – Петар Костовски против Александар Кралев, Андреј Лашкоски со Филип Младеновски и Костовски со Богатинов. Неизвесно до самиот крај беше на мечот Младост – Вардар.

Првите две партии им припаднаа на прилепчаните, преку победите на Ѓоко Јочкоски со 3:0 над Марјан Аврамовски и на Даниел Главевски со 3:2 над Ристо Темелков. Во третата партија Зоран Јованоски со 1:3 загуби од Филе Матевски, а во четвртата Јочкоски со 3:2 го совлада Темелков. Скопјаните не се предадоа и со победите на Аврамовски со 3:2 над Јованоски и на Матевски со 3:1 над Главевски, го израмнија резултатот на 3:3. Одлучи седмата дубл-партија, во која Јочкоски/Јованоски со 3:2 ги совладаа Матевски/Темелков за конечни 4:3 за Младост. Последниот сет беше добиен на разлика – 15:13.
Други резултати од 1. коло: Работнички – Крива Паланка 1:4, Радовиш – Телеком Нец 2:4.
Следно 2. коло: Младост 96 – Работнички, Младост – Крива Паланка.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе