ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Сугарески: Почнува втората фаза од изградбата на експресниот пат Прилеп-Градско

701

Околу 15 мај ќе почне втората фаза од изградбата на експресниот пат Прилеп-Градско и работите на овој патен правец се интензивираат, изјави министерот за транспорт и врски Горан Сугарски при денешната посета на Прилеп, појаснувајќи до каде се работите на овој патен правец.

– На патниот правец Прилеп-Градско работата е интензивирана. Во јуни лани беа закочени активностите поради одредени решенија, посебно кај Дреновската (фаришката) клисура беа во многу лоша состојба и сега работата е динамизирана. Во делот на патот Дреново-Градско по 15 мај почнува изградбата на таа делница. Оваа фаза треба да заврши до крајот на 2019 година, рече Сугарески.

Овој патен правец со вкупна должина од над 33 километри се гради во три фази од 2016 година и вкупно чини преку 60 милиони евра. Првата фаза која заврши, опфаќа десет километри на потегот од Фариш-Дреново. Чини 31,8 милиони евра, пари од Европската банка.
Втората фаза која сега почнува и ќе трае 24 месеци е во должина од 16 километри на потегот од Градско-Дреново и чини 23 милиони евра од ИПА-фондовите. И третата фаза е со пари од ИПА фондовите во висина од пет милиони евра, во должина од 7,5 километри, а ги опфаќа делниците: Прилеп-мост Ленишка река и третата лента од селото Беловодица до Каменоломот.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе