ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

мај 2019

Меморијален ракометен турнир ТАСТА – ЛАРА, спорт, спомени, дружење

Дека ракометот не е само игра, туку многу повеќе од тоа, доказ е првиот турнир за ветерани и ветеранки ТАСТА – ЛАРА кој денеска и утре се одржува во Прилеп. Спортските великани Петар Кузманоски-Таста и Влатко Коруноски-Лара, ненадминати…

Пробен попис на населението во општините Прилеп и Долнени

Од 10 ти до 30 ти јуни ќе се одржи пробен попис на населението во двете општини Прилеп и Долнени и тоа во 2 урбани пописни круга во Прилеп и 2 рурални круга во Црнилиште и Лажани. Пробниот попис ќе се спроведува во вкупно 13 општини во…

( Фото – Видео) Пионерите нa ФК “Победа“ го освоија Купот на Македонија и го донесоа пeхарот…

Кој вели дека Прилеп и Победа немаaт млади фудбалски таленти?! Пионерите на Победа, родени 2002-ра и помлади, денеска го одигра финалето од Купот на Македонија и забележаа победа, преку пенали,  против екипата на ФК Њу…

Со нов апарат Прилеп ќе ги уништува комерците

Прилеп ја започна борбата против глодарите и комарците, како превентивна заштита на населението од овие пренесувачи на заразни заболувања. Центарот за јавно здравје – Прилеп најави дека за пролетната дезинсекција набавен е нов апарат за…

Ајде сите деца на театар – единствен театарски фестивал за деца „Силјан Штркот„

Во одлична организација, која одамна не била организирана во Прилеп кога станува збор за прес конференција , подготвени и со краен пиетет, респект, почит кон новинарите , кои ја доближуваат публиката до настанот и случувањата , денеска…

Британски експерти ќе ги обучуваат македонските за бездомните кучиња

ЈКП,, Комуналец,, - Прилеп е домаќин на работилница посветена на хуман третман на кучињата – скитници. За таа цел, во соработка со RSPCA (Кралско здружение за заштита на животните од суровост) од Англија експертот Брајан Фолкнер, како и…

Дали „Вечери во чест на Васил Иљоски“ ќе прераснат во аматерски театарски фестивал за средношколци?!

На  31 –ви мај ( в петок), во Крушево започнува манифестацијата „ Вечери на Васил Иљоски“ во чест на големиот книжевник, драматург и есеист, крушевчанецот Васил Иљоски. Манифестацијата е во организација на Општината, но активно во неа се…

Два пожари истовремно, едно лице повредено

Два пожари на објекти, т.р. истовремено се случија во Прилеп и прилепско. Во Прилеп и во селото Дебреште, Долненско, денеска избувнаа пожари, а во еден од нив едно лице е повредено. Пожарите се локализирани, велат од прилепската…

Во ек расадување на тутунот, а површините се намалуваат?

Тутунопроизводството од новата реколта се наоѓа во втората фаза – расадувањето, кое од почетокот на месецов се одвива со зголемен интензитет во прилепско. Земјоделците се принудени да се прилагодуваат на нестабилните временските прилики од…

Зошто викендов треба да го посетите Прилеп?! Три спектакуларни настани: ракометен турнир, детски…

   СПОРТ Спектакуларен меморијален турнир за ветерани/ки „Таста –Лара“          Викендов (31 мај до втори јуни) во Прилеп ќе се одржи, првиот меморијален турнир „Таста-Лара“ за ветерани/ки во чест на двете ракометни легенди, Петар…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: