ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

јули 2019

Кој каде ќе оди за Илинден ?!

Премиерот Зоран Заев, како  претседателот на Владата , ќе биде  во Крушево со своја делегација и со дел од политичкиот државен кор, каде, ќе се одржи централна манифестација на Мечкин Камен, по повод националниот празник 2 Август , Илинден,…

Што содржи програмата за одбележување на Илинден во Крушево?

Под мотото „Сите сме деца на Илинден“, во Крушево, ќе се одржи прославата на големиот национален празник „Илинден“. Чествувањата започнуваат вечерта на 1 август на Гумење со церемонија за започнување на „10 дена Крушевска Република“, која…

Барањата на работниците од „Еурокомпозит“ пред разрешница, Владата го усвои Предлог законот, на ред…

Владата го усвои и до Собранието го достави Предлог законот за претворање на побарувањето на државата по основ на јавни давачки во траен влог во Друштво за производство на производи со посебна намена „11 Октомври – Еурокомпозит АД“ Прилеп.…

Витаминка со ликовите “Minions” ќе го освојува британскиот пазар

До крајот на септември годинава мега популарните "Minions" ќе се аплицираат на Стоби Флипс со вкус на сирење што ќе се најдат во маркетите во Велика Британија. „Витаминка“ се стекна со право на користење на ликовите "Minions" за…

За Илинден посебен сообраќаен режим и на регионалните патишта кон Крушево

На 1 и на 2 август СВР Битола ќе воведе посебен режим на сообраќајот по повод националниот празник „Илинден”. На 1 август, во периодот од 16 до 24 часот, во Крушево ќе биде воведен посебен режим на сообраќај со пренасочување, ограничување и…

Прилепските велосипедисти се закитија со сребро и бронза

Известува Никола Димески Општина Илинден традиционално по 11ти пат беше организатор на“ТРОФЕЈ ИЛИНДЕН 2019“ и Државно друмско првенство за У-13/У-15,  велосипедска трка која последниве години е и меѓународна. Велосипедскиот Клуб &…

ШК „Прилеп“ го освои високото 3 то место на Државниот екипен шампионат

Прилепските шахисти со 3 победи, 3 нерешени и 1 пораз или вкупно 9 бодови се пласираа на високото трето место на Државниот екипен шампионат кој деновиве се одржа во Охрид. Единствениот пораз ШК Прилеп го претрпе од убедливо најдобрата…

Монодрамата „Пауна“ утре во Прилеп

Утре, 30 јули од 20.00 часот во киното Мис Стон ќе биде изведена монодрамата „Пауна“ по текст на Мирјанка Ристеска Селчанец. Монодрамата ја изведува Сара Марковска, 16 годишна ученичка од Ресен, која неодамна се закити со наградата млад…

Реконструкцијата на Градски во тек, Победа во шах – мат позиција (ФОТО – ВИДЕО)

Известува – Никола Димески https://www.facebook.com/radiopela/videos/1348983945251497/ Градскиот стадион во Прилеп активно се подготвува за финалната реконструкција. Пред два три месеци е завршено поставувањето на кровната…

На граничниот премин Богородица Цевитана ги освежува патниците

Витаминка и Кожувчанка за оние кои овие два дена го поминаа граничниот премин Богородица, подготвија освежително изненадување – подарок од два природни напитоци - Цевитана и природна Изворска вода со кои патниците можат да се освежат додека…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: