ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

август 2019

Поетско Маркукуле се сели на летната сцена во Прилеп

Поетско Маркукуле ги менува организаторите и сцената по повеќе години. Манифестацијата наместо под Маркови кули, ќе се одржи на Летната сцена од Центарот за култура Марко Цепенков. Настанот посветен на поезијата и убавиот збор ќе започне…

Во тек санација на неколку патни правци во прилепска Пелагонија

Екипи на Македонија пат деновиве, работат на санација на неколку патни правци кои ги поврзуваат општините Прилеп и Кривогаштани, а паралелно се асфалтира и во долненско. Се работи на подобрување на состојбата на регионалниот пат Галичани -…

Две децении од постоењето прославува Младински совет Прилеп

Младински Совет Прилеп годинава прославува 20 години од своето постоење. Годините исполнети со многу проекти, активности, млади, секојдневни настани, дружење и работа за поголема младинска вклученост за доброто на заедницата, Младински…

Како да се подобри соработката меѓу граѓаните и институциите?

Не секогаш институциите „сакаат да слушнат“ што им порачуваат и што бараат  граѓаните, невладините организации и неформалните групи. Но, доколку се има јасна цел, може да се постигнат одредени резултати кои се однесуваат на локалната…

Завршница на меморијалниот турнир „Миле Нешкоски“

Дводневниот ракометен турнир во чест на прилепската легенда Миле Нешкоски денеска ја има својата завршница. По вчерашното разигрување во првото коло се покажа дека во најдобра форма се младите ракометари на Металург 2 кои обезбедија две…

И ЈП за ПУП се закани со кривични пријави за наводни манипулации со јавноста од опозицијата при…

Новите градски автобуси на метан и натаму се во центарот на интересот во Прилеп. По најавата дека „доколку Јавното обвинителство не се одважи по допрен глас да го истражи случајот, опозициската ВМРО ДПМНЕ ќе покрене постапка од нивна страна…

Трио Долче во Цепенков ќе настапи со „Сеќавања на едно лето“

Во фоајето од ЦК„Марко Цепенков“, утре 30 август со почеток во 20.00 часот концерт ќе одржи ТРИО ДОЛЧЕ. Музичкиот перформанс е насловен како „Сеќавање на едно лето“. На програмата ќе бидат дела од Сергеј Рахмањинов, Клод Дебиси, Јоханес…

Изложба на најдоброто од 50 години Светска галерија на карикатура Скопје

НУ Центар за култура „Марко Цепенков“ – Прилеп во изложбениот салон, од утре, 30 август со почеток од 20.00 ч. , па до 5 ти септември, ќе биде домаќин на изложбата „50 години Светска галерија на карикатура Скопје 1969 – 2019“. Изложбата…

5- ти меморијален ракометен турнир “Миле Нешкоски“

Прилеп, иако одамна не е на листата “ракометни градови“, (нема екипа во Супер лига, ниту соодветна сала за големи ракометни натпреварување) се обидува да го негува ракометот, бидејќи многу ракометни имиња и ракометни велични произлегоа од…

Успение на Пресвета Богородица, еден од најзначајните празници посветени на Мајката Божја

Православната Црква на 28 август го празнува земниот крај на Пресвета Богородица и Нејзината смрт ја нарекува „Успение“ – раскошен термин кој во себе ги соединува сонот, блаженството, мирот, спокојството и радоста. Од повеќето празници…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: