ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

февруари 2022

Порастот на трошоците е неиздржлив – состојбите во тутунопроизводството и земјоделството се…

Прес конференција денеска одржаа претставниците од новоформираните тутунски здруженија, на која ги повторија барањата кои како заклучоци беа донесени на трибините што се одржаа во Прилеп, Радовиш, Конче и Могила. Тоа се: - покачување на…

Зоран Кочоски нов претседател на Противпожарниот сојуз на Македонија

Прилепскиот бизнисмен Зоран Кочоски е назначен за претседател на Републичкиот Противпожарен сојуз со назначувањето на новото раководство по неколкугодишна неактивност на оваа организација. Очекувањата се заживување на  сојузот со це…

За денар и половина поскапуваат бензините и дизелот

Во согласност со методологијата која се користи за пресметка на цените на горивата, од вечерва на полноќ цените на ЕУРОСУПЕР-95, ЕУРОСУПЕР-98 и ЕУРОДИЗЕЛ горивата ќе се зголемат за по 1.50 денари. 95-октанскиот бензин ќе чини 84.00…

Четврт ден се трага по Петар во мариовско, вклучени над 100 полицајци, доброволци, хелихоптер

Продолжува потрагата по малиот Петар, четврт ден како на теренот во Мариово, се пребарува секоја грмушка, места кои би можеле да бидат скривалиште на 10 годишното дете на кое што му се изгуби секаква трага од петокот попладне кај селото…

За 4 саати казнети 27 возачи во пелагониско поради возење под дејство на алкохол

На 26/27.02.2022 во периодот од 22.00 до 02.00 часот на подрачјето на СВР Битола спроведена е акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возило под дејство на алкохол. При контролата констатирани и законски санкционирани…

Забрана на ТТВ преку Ѓавато- Од утре Плетвар со нов сообрајќаен режим поради градба

Од 06:20ч. поради обилни врнежи од снег е воведена забрана за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Битола - Ресен преку планинскиот превој Ѓавато. А, 0д 05:25ч. поради обилни врнежи од снег е воведена забрана за сообраќај за…

Градоначалникот на терен – сеуште ни глас ни абер од исчезнатото дете

Поминаа повеќе од 24 часа од исчезнувањето на десетгодишниот Петар Џобески кој вчера, попладне, исчезна помеѓу селата Витолиште и Врбско во Мариово. Градоначалникот на Прилеп, Борче Јовчески попладнево беше на терен до селото Витолиште…

Продолжува потрагата по изгубеното момче. Вклучени се и кучиња трагачи и хелихоптери!

Сеуште се трага по исчезнатото десетгодишно момчето Петар Џобески кој вчера, попладен, исчезна помеѓу селата Витолиште и Врбско во Мариово.  Потрагата по Петар не е прекинат ни утрово. Од МВР Битола информираат дека во потрагата  се вклучни…

Јасмина: Две соби ќе ми ја вратат вербата во животот, тие за мене ќе бидат палата и ќе направам…

„Каде што постои надеж, цути чудо!.“- така би ја започнале оваа приказната ...но, помошата од добронамерници е секогаш потребна... Петчленото семејството Петроски од долненското село Вранче е слика за бедата која ја носи сиромаштијата,…

Се чисти околу разрушениот мотел кај Вештачкото Езеро

ЈКП ,,Комуналец’’- Прилеп продолжува со чистење на околината на вештачкото езеро. Од ПР службата велат дека могу отпад, трње, шипови и камен се чисти кај мотелот од вештачкото езеро . „Денеска се чистеше отпад, трње и шипови околу…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе