ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

октомври 2023

Кузманоска ги дематираше обвинувањата на пратеникот Талевски за работата на локалната власт

На пресот на пратеникот од СДСМ, Миле Талевски , одржан во Скопје, денеска попладне прес конференција одржа ОК на ВМРО-  ДПМНЕ  и ги демантира изказите на Талевски. Билјана Кузманоска на прес конференцијата истакна: „Денес пратеникот…

Судијката Јасмина Шишковска Стојковиќ е избрана за претседател на Основниот суд во Прилеп.

Судијката Јасмина Шишковска Стојковиќ е избрана за претседател на Основниот суд во Прилеп, согласно денешната одлука на Судскиот совет. Шишковска Стојковиќ имала еден противкандидат, но била едногласно избрана со 10 гласа „за“ За…

Како Прилеп ќе го одбележува 3ти Ноември, Денот на ослободувањето?

Денеска, претседателот на Совет на Општина Прилеп, Дејан Проданоски ја објавена програмата, по повод  одбележувањето на 3-ти Ноември, Денот на конечното ослободување на Прилеп од фашистичкиот окупатор. Одбележувањата започнуваат од 1ви…

Дисеминација на Еразмус+ проект ChemDM – Chemical Dancing Models (Хемиски танцувачки модели)

Четири средни училишта заедно со СОУ Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп вклучени преку ERASMUS + програмата за дигитално трансформирање на образовните методи и содржини  преку креирање и имплементација на нова наставна програма во наставниот…

ДА ПОМОГНЕМЕ! Поради не навреме поставена дијагноза, Петар добил сколиоза за која е потребна хирушка…

Броеви за донации: А1: 143460 Телеком: 143 128 HALKBANK : 270-7000821760.21 Гордана Попоска IBAN:MK07270700082176215 SWIFT:EXPCMK22 Човечката хуманост не треба да има граници. Секоја помош е добредојдена, во рамките на…

В година ќе нема произведство на сончоглед ако Владата не помогне со интервентниот фонд

Претставници на здружението за производство на сончоглед во најголем број од реонот на Пелагонија на денешната средба со нивниот откупувач велешка АД  „Кристал 1923“ се договорија и побараа од Владата поради годинашната суша која за повеќе…

Ракометно дерби во Прилеп за пласман во плеј-оф

РК Прилеп денеска, од 19 часот во СОУ „Ристе Ристески Ричко“ го пречекува тимот на РК Пролет. Натпреварот е дерби на колото во Македонската супер лига и се очекува голема борба бидејќи и двете екипи се во игра за пласман во плеј-оф фазата.…

Балканско првенство за ветерани 27 – 29 октомври 2023 година „ПРИЛЕП 2023“

Џудо Федерацијата на Република Северна Македонија оваа година организира Балканско првенство за ветерани/ки кој ќе се одржи од 27 до 29 октомври 2023 година во Прилеп. На овој настан учество ќе земат ветераните од балканските…

Во Прилеп не е проблем, а се’ е проблем (57)

Пишува: Зоран Момироски ГОЛЕМА БИЗНИС БУНА СЕ СПРЕМА СО КРИВИЧНИ  ПРИЈАВИ И СО БАРАЊА ЗА ОТШТЕТА ПРОТИВ СИТЕ ИНВОЛИВИРАНИ ОД АПЛИЦИРАЊЕ ДО РЕАЛИЗИРАЊЕ  НА  ЗАПОЧНАТАТА  РЕКОНСТРУКЦИЈА НА УЛИЦАТА „ЛЕЦЕ КОТЕСКИ“. ОВА ВЕЛАТ НЕ ЛИЧИ НИ НА…

Започнува зимското сметање на времето- во три часот наутро во недела ќе се помести времето за еден…

Во три часот наутро во недела ќе се помести времето за еден час наназад, односно три часот ќе се смета за два часот. Летното сметање на времето завршува ,вусшност, во недела на 29 октомври ,во три часот по полноќ, поместувајќи ги стреликите…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе