ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

ноември 2023

ТРИБИНА НА УЖ НА ВМРО ДПМНЕ-ПРИЛЕП ПРОТИВ НАСИЛСТВОТО ВРЗ ЖЕНИТЕ СО ПОРАКА „НЕМОЈ ДА МОЛЧИШ, КРЕНИ…

Во рамките на кампањата #16 дена активизам против родово базирано насилство“ Унијата на жени на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп организира трибина на тема „НЕМОЈ ДА МОЛЧИШ, КРЕНИ ГО ГЛАСОТ!“ „Да дадеме поддршка на сите жени и да кажеме НЕ на…

В сабота земјоделска трибина во врска со тутунскиот откуп

Граѓанските здруженија Национална земјоделска мрежа и Тутунска надеж, в сабота, втори декември од 17 часот во Градската библиотека во Прилеп ќе одржат  земјоделска трибина од отворен тип за сите тутунопроизводители. На трибината ќе се…

Од утре (1ви декември) се враќа дневната евтина тарифа на струјата

Од утре, први декември, се враќа дневната евтина тарифа на електричната енергија за домаќинствата. Покрај редовниот термин од 22 до 07 часот, од утре најголем број од домаќинствата ќе имаат евтина струја секој ден од понеделеник до сабота…

(ВИДЕО)Нема договор за повисоки откупни цени на тутунот

Ни денешната средба на Сојузот на земјоделски здруженија и откупувачите во Министерството за земјоделство во Скопје за постигнување повисоки откупни цени на тутунот од оние во договорите не донесе резултат. Претставниците на тутунарите се…

Прилепскиот бенд “The Schmucks” слави четири години постоење на македонската музичка…

Рок групата The Schmucks овој викенд на втори декември во клубот ,, Калинка '' ќе го прослават нивниот четврт роденден. Ќе понудат вистинска музичка  атмосфера и добра забава. На роденденската забава…

Четири медали за прилепските боксери од државното првенство во Штип (ФОТО)

Традицијата продолжува , прилепските боксери со четири освоени медали се вратија од државното првенство во бокс кое изминатиов викенд се одржа во Штип а технички организатор беше боксерскиот клуб "Пинк Пантер".Боите на клубот ги бранеа…

(ВИДЕО)Какви профили на работници бара Словенија во Прилеп?

Поради големата побарувачка на работна сила за потребите на словенечкиот пазар на трудот, во соработка со Амбасадата на Република Словенија, словенечките работодавачи  денеска од 10 часот до 17 часот во Центарот за култура Марко Цепенков…

Потрагата по 14 годишната Вања сеуште трае!

Министерството за внатрешни работи (МВР) со фотографија и опис ја објави Вања Ѓорчевска во регистарот на исчезнати лица на Македонија. Девојчето за исчезнато го пријави неговата мајка која побара помош од полицијата откако од училиштето и…

Тоше Проески-прва асоцијација за Крушево, град лидер по посети за алтернативен, спортски и еколошки…

Прва асоцијација за градот Крушево е Тоше Проевски (44%), потоа Илинденско востание (13%) и Мечкин Камен (11%). Сите останати асоцијации (Крушевска Република, природа и чист воздух, Црешово топче, Македониум, Скијање и планинарење,…

Прилепскиот театар со „Дупло дно“ гостува во Ниш

Театарот „Војдан Чернодрински“ со претствата „ДУПЛО ДНО„ од Горан Стефановски, во режија, дизајн на сцена и костими на Наташа Поплавска, ќе гостува во Ниш, Р. Србија. На 30 ноември од 20.00 ч. ќе ја изведе претставата во Нишкиот театар.…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе