СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

CSS Template

Се чистат одводните канали на територијата на Општина Новаци

 По барање на жителите, по пријава на апликацијата „Пријави проблем“ поставена на веб страната на општината Новаци, екипа на комуналното претпријатие започна со чистење на каналот обраснат со вегетација. Општинат аима бво план да биде…

Девојка физички нападната од нејзини соседи

Вчера, (02.12.2021) млада девојка, со иницијали В.Б.(29) од Прилеп пријавила во полициската станица во Прилеп , дека на ул.„Вера Циривири”  била физички нападната од три лица , нејзини соседи. Истиот ден  (02.12.2021)  во ОВР Прилеп и…

Мицкоски како гостин во Прилеп се запознаваше со активностите на локалната власт

ЈКП „Комуналец“ интензивно работат на расчистување на дивите депонии на локацијата во близина на обиколницата кај  „Жито Прилеп . Градоначалникот на Општина Прилеп, Борче Јовчески заедно со својот гостин, претседателот на  ВМРО ДПМНЕ,…

Горел автомобил кај Вештачкото езеро и пожар настанaл во штала кај Дабница

Вчера ,на 02.12.2021, кај мсноста „Дабница“ настанал пожар во штала и помошни простории, сопственост на лицето З.М.(59) од Прилеп.  За среќа, нема повредени лица,а пожарот бил изгаснат од екипа на Територијалната противпожарна единица -…

13 талентирани спортисти на средба со градоначалникот на Новаци

Тринаесет талентирани спортисти, ученици во ЦОУ „Славко Лумбарковски“ - Новаци ,по повод 4 ти ноември, празникот на Општина Битола, беа гости на градоначалникот на Општина Новаци , Стевче Стевановски за да ги презентираат своите награди и…

Фокус за градење на подобар свет – Одбележан 3-ти Декември, Светскиот ден на лицата со…

Започнувајќи од 1992 година, на 3 декември се одбележува Меѓународниот ден на лицата со попреченост со цел подигнување на свеста за правата на овие лица. Фокус на овој ден е градењето на подобар свет за лицата со попреченост, свет кој ќе…

Бидете во Крушево викендот на „Хумнитарен културен викенд„

Викендот во Крушево на еден несекојдневен начин, ќе се одбележат Денот на волонтерството, 5-ти декември.  Настанот е насловен  Хуманитарен културен викенд и е во организација на ОО Црвен Крст Крушево.По тој повод ќе се  одржи Театарска…

(ФОТО) Парковската површина на Могила облагородена со нови садници

Паркот на Могилата облагороден со нови садници! ЈКП Комуналец -Прилеп на потегот позади споменикот Жена борец, во паркот - шума на Могилата и во останатите парковски површини на засадија дрвја од видот црвен даб, јавор и бела бреза.…

Ќе се врши ревизија на парите потрошени за мостот кај „Сточен пазар„ и за целокупното финансиско…

Во каква е финансиска кондиција на општина Прилеп? Колкав е долгот и обвврските на предходната локалната власт и дали тоа ќе влијае  врз крирање на буџетот за најавените проекти за идната година?! За ова денеска информираше  Ирена Стерјоска…

Се чистат дивите депонии од околината на Прилеп

Стари алишта, градежен материјал, биоразградлив градинарски отпад, отпад од домаќинство, и што ли уште не, чистеа денеска комуналците од дивата депонија под касарната. Иако оваа депонијата,  на крајот од куќите кај касарните се чисти…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе