ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Ајде да учиме музика – уписите се во тек во музичкото училиште во Прилеп. За кој инструмент е…

Музиката придонесува децата да се чувствуваат поубаво, создава пријатна атмосфера, ги обединува децата и создава чувство на заедништво Музиката го оплеменува духот  ги збогатува емоциите, а секој во себе носи музички ноти .ООМУ „Ордан…

Модна ревија Trash Fashion  во  СОУ „Ѓорче Петров„ – Прилеп – Модни креации од…

И, отпадот може да послужи како матерјал, со кративност, вештини и умеење на дизајнирање. Е, токму тоа го умеат учениците и професорите во СОУ Ѓорче Петров - Прилеп кои создадоа  прекрасна модна ревија од рециклирани матерјали. А, модната…

По невременото во Прилеп

Во Прилеп синоќа наврнаа 23 литри на метар квадратен. Поради невреме проследено со пороен дожд и грмотевици најголеми последици и интервенции на надлежните имаше во прилепската населба Тризла и околу каналот на Дабничка Река во оваа…

Прилеп преку црковна – научна трибина за придонесот на сесловенските просветители Св. Кирил и…

По повод 24 Мај, Денот на сесловенските провестители, Св .Кирил и Методиј,  во Прилеп, во општинската сала, во организација на  храмот Св. Кирил и Методиј - Параклис, со поддршка на Институтот за старословенска култура-Прилеп, се одржа…

Детската градинка ,, Наша иднина”- Прилеп одбележа 55 години постоење

ЈОУДГ,, Наша иднина " - Прилеп,  со пригодна програма , која се одржа во ЦК Марко Цепенков,  во преполна сала, одбележа 55 години од своето постоење и грижата за деца од предучилишна возраст во Прилеп. „Честитки до сите вработени во…

Што се случува во Основниот Суд во Прилеп?! Од 18-сет Судот остана со 4-ца судии и никој не се јавил…

Ситуацијата во Основниот суд Прилеп од ден на ден сѐ повеќе се усложнува. Судот останува со четворица судии ,но тие ќе прават напори барем тие што се итни случаи да ги решаваат, констатирал на денешната седница, потпретседателот на Судскиот…

Поскапува горивото од полноќ

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1), од полноќ се зголемуваат за 1,00 денар, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 1,50 денари по литар, соопшти Регулаторната комисија за…

Од 9 до 16 јуни во Прилеп ќе се одржи МТФ „Војдан Чернодрински“

Девет претстави во официјална, седум од независна продукција, две од придружна програма и една дипломска претстава ќе бидат дел од програмата на 57. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, што годинава ќе се одржи од…

Прилепчани бараат забрана за употреба на мобилните телефони во училиште

Дали крвавите настани во Србија ќе создадат нови правилна на однесување во училиште? Дали е време да се алармира и да се проговори за безбедноста на ученците и нивната заштита од виртуелниот свет кој ги одалечува од реалниот?…

Преку проектот „Изградба на Инклузивно детско игралиште “ во паркот на Могилата ќе „никни„ ново…

Преку форумите во заедницата, како дел од проектот „Зајакнување на општинските совети - фаза 2„, учесниците на форумските сесии во Прилеп, на денешната последната сесија, од трите предложени проекти:  „Изградба на Инклузивно детско…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе