СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

CSS Template

Балканот се прости од Горан Стефоновски, а прилпскиот татар со драма од Стефановски на гостување во Црна Гора

447

Пртставата „ Љубовни пози на историјата„  со која прилепскиот  театар „Војдан Черндорински„  е на  гостување на фестивалот во Никшиќ, е една од бројните драмски текстови, на сега веќе починатиот, македонски драматург,  Горан Стефоновски, кој по тешо боледување, почина, вчера во Лондон, на 66 годишна возраст.  Драмскиот писател,  Горан Стегафаноски е такто на  култната детска ТВ серија „Бушавата азбука“ , која наскоро треба да го има второто продолжение.  Автор е на делата „Диво месо“, Дупло дно“, „Тетовирани души“, „Хај Фај“, „Лет во место“… а неговите текстови се играат ширум Европа. Тој е еден од најдобрите и најплодни драмски писатели во регионот. Горан Стефановски, е роден во Битола во 1952 година. Беше член на Друштвото на писатели на Македонија (ДПМ) , член на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ),добитник  на наградите „Стале Попов“, „11 Октомври“, „Стериина награда“, „Војдан Чернодрински“. Горан Стефановски беше автор и на текстови на неколку албуми на прочуената рок група „Леб и сол“, чиј фронтмен беше неговиот брат,  гитаристот, Влатко Стефановски.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе