ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Фото кино клуб „Прилеп“ ги собра наградите на државниот фестивал на аматерски филм во Стурга

633

Членовите на Фото Клубот „Прилеп“ ги понеса наградите на 47-от Државен фестивал на непрофесионален филм, кој се одржа  на 1-ви јуни, во Струга.

Сашо Попоски и Горан Попоски

Златната Плекета за документарниот  филм „Зр, Зр“ ја доби Горан Попоски, филм посветен за манастриот Зрзе, а сребрената плакета за експериментален филм ја добија Виктор Керов и Љупчо Бубо Ристески, за филмот „Мамимче“, нагаден е и филмот  “Кутија“од  Гоце Трајкоски ,и со награта најдобра камера, а  сребрена плакета, за краток игран филм,  доби и филмот „Старецот и кучето“ од Филип Петрески, сите членови на фото кино клубот „Прилеп“

На фестивалиот жири комисијата во состав: Сашо Павловски, Дукаѓин  Борова и Илинденка Петрушева, од повеќе од  50-тина филмови, одбраа 13 –сет  слектиран аматерски филмови :

1.Фигури – Кристина Даниловска
2. ЕНТ.СОБА – Борис Таковски
3. Сјајот на Охридското Езеро – Евгенија Стојановска, Ивана Пројческа
4. Мојот живот – Игор Стојковски
5. Демначи во ноќта – Бруно Велјановски
6. Ручек – Петре Чаповски
7. Последното видување на светот – Стефан Сидовски
8. Зр, Зр – Горан Поповски
9. Кутија – Гоце Трајкоски
10. Мамичке – Виктор Керов и Љупчо Ристески
11. Старецот и кучето – Филип Петрески
12. Имагинација – Марија Николаевска
13.Мојата голема желба – Александар Арсовски

Преходно , за оваа манифестација беше објавен конкур на кој право на учество имаа сите филмски аматери од Р.Македонија, членови на клубови, самостојни автори или групи. Пријавните филмови беа од категоријата: документарен филм ,краток игран филм, експериментален филм и анимиран цртан филм.

Организаори на 47-от Државен фестивал на непрофесионален филм беше Кино Сојузот на Македонија и Народна техника на Македонија.Филмовите бееа прикажани и наградите беа додлени во Спомен домот “Браќа Миладинови“ Струга .Фестивалот е реализиран со средства од Агенцијата за филм на Република Македонија.

 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: