ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Кирил Самарџиоски добитник на престижната награда ”SEE Personality 2018”

733

Кирил Самарџиоски, долгогодишниот прв човек на еден од симболите на Прилеп – „Прилепска Пиварница“ и менаџер на кого се должат најголемите успеси на компанијата, доби уште едно големо признание за своите залагања, овој пат доделено од меѓународните институции – Советот на Југоисточна Европа и Humboldt Универзитетот во Берлин, еден од најпрестижните во светот . Наградата “SEE Personality 2018” или “Личност на ЈИЕ“Кирил Самарџиоски ја прими на отворањето на Филмскиот фестивал на Југоисточна Европа- SEE FILM FESTIVAL, во амбасадата на Романија во Берлин.
Ова престижно признание од Советот на југоисточна Европа, Самарџиоски го добива за неговите залагања и неговиот придонес во доменот на европските интеграции на регионот. Воедно, наградата „Личност на ЈЕИ“ претставува вреднување на неговиот личен допринос за европеизација на регионот, а му беше врачена од Јордан Плевнеш, претседател на SEE Film Festival.
Интересно е што престижното признание во рацете на Кирил Самарџиоски дојде токму на неговиот именден – денот на големите сесловенски браќа Свети Кирил и Методиј – 24 мај.
Минатата година, оваа традиционална награда која се доделува пред почетокот на филмскиот фестивал во Берлин и Париз, од Македонија ја доби д-р Жан Митрев.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе