ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Седми ден протести во Прилеп против двојазичноста, 15 тина повикани на информативен разговор (галерија)

751

Со блокирање на дел од булеварот „Гоце Делчев“ во центарот на Прилеп, стотина граѓани  протестираа против Законот за двојазичност, за кои тој значи разнебитување на македонскиот народ. Некои побараа и спроведување попис на населението за да се утврди и процентот на националностите кои живеат во државава, зашто, велат, и како такви ги уживаат сите човекови права, а правата не се мерат според процентите.
Околу петнаесеттина граѓани во текот на денешниот ден добиле и покани за информативен разговор за утре во прилепската полиција за нарушување на јавниот ред и мир.
Сообраќајот на дел од булеварот во центарот на градот беше блокиран 40-ина минути.

 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: