ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

октомври 2017

Лековитите својства на калинката – супер храна за слабеење и против срцеви заболувања

Калинката е дефинитивно овошје чија популарност се зголемува во последниве години и заедно со аронијата, јагодите и малините се смета за супер храна, поради големите антиоксидативни дејства. Калинката е ниско дрво со црвени цветови, кое…

Уште неколку денови за пријави за субвенции за предадено млеко во подрачните единици на МЗШВ

Според Програмата за финансиска поддрка во земјоделството, сточарите деновиве треба да достават апликации за субвенционирање на млекопроизводство. Станува збор за пријави во делот на финансиската поддршка за произведено и продадено овчо,…

Традицијата продолжува – 16 ти Меѓународен џудо турнир „Прилеп опен“

Прилеп, викендов беше домаќин на 16-тиот по ред Меѓународниот џудо турнир „Прилеп опен“ во организација на Џудо клубот Пролетер. Турнирот, на кој зедоа учество џудисти од повеќе држави од соседството, како и од кај нас, го отвори…

Миле Талевски избран за Претседател на Советот на Општина Прилеп

Во присуство на ново избраните и предходни советници, претставници од Регионалната стопанска комора-Прилеп, бизнис секторот, раководители на јавни установи, преставници на ДНУ-Прилеп, од боречката организација, граѓани..…

Најлесниот начин за подготoвка на слатко од дуњи

Секогаш е проблем кога треба да се чистат дуњите. А,слаткотo е тoлку вкусно. Ова е рецепт од мојата пријателка од Хрватска, а Радио Пела го споделува со вас. Лесна,  брза, едноставна и слатка подготовка на слатко од дуњи…

Локалитетот „Локва“ – природна реткост или мочуриште?!

Реликтниот ендемичен вид на вилинско ракче, пред 8 години е откриен во  локалитетот Локва, во пелагониската рамнина, во близина на с. Големо Коњари. Ова е единствен регистриран локалитет во светот во кој опстојува овој ендемски вид,…

Граѓански парламент – ново советодавно тело во Општина Прилеп

Формирање на „Граѓански парламент“ најави новиот градоначалник на Општина Прилеп, Илија Јованоски, веднаш по преземањето на функцијата од својот претходник Марјан Ристески. Во новото советодавно тело ќе учествуваат сите заинтересирани…

Втора обука на тема консолидација на земјоделско земјиште

Во Прилеп се одржа втората обука на тема "Како да се идентификуваат и селектираат најпогодните области за консолидација на земјоделско земјиште". Информативната трибина е дел од проектот MAINLAND, финансиран од Европската Унија. Околу 25…

Илија Јованоски ја презеде функцијата градоначалник на Општина Прилеп

Во просториите на општина Прилеп, Општинската изборна комисија му го додели уверението на новоизбраниот градоначалник на општина Прилеп. Илија Јованоски е новиот градоначалник кој своето примопредавање го направи со претходниот…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: