ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

мај 2018

Тутунот – Страст, Профит и Штетност-Денеска е Светски ден против пушењето

Денес по повод меѓународниот ден против пушењето, во Детската Амбасада за Сите Деца во Светот, се одржа работилница со тема: Тутунот - Страст ,Профит и Штетноста на цигарите и зависноста кај младите. Децата со внимание и активна вклученост…

Еве како изгледаат новите, полимерни банкноти кои веќе се во оптек

Како изгледаат новите, полимерни банкноти од 10 и 50  денари кои веќе се во оптек . На На новите полимерни банкноти се  втиснати издигнати точки кои што ќе им овозможат на лицата со оштетен вид точно да ја распознаат вредноста на парите.…

Граѓаните да не се плашат од притисоци – порача претседателот на ВМРО ДПМНЕ Мицковски од…

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкосвки, доцна попладнево беше во посета на Прилеп. Тој истакна дека ова е редовна средба со членството и симпатизерите на ВМРО ДПМНЕ. Пред новинарите  изјави  „ Откако бев избран за претседател на…

Со одлични одбрани ветеранот Димоски го обезбеди опстанокот на РК Прилеп во Суперлигата

РК Прилеп обезбеди опстанок во лигата, попладневно,  во одлучувачкиот натпревар со РК  Металург 2, во гости. Со победа 27:29, прилепчани го одбегна бараж - натпреварот за останување во најелитното ракометно друштво во идната натпреварувачка…

„Повелете на роденден да се преброиме колку сме’„ ,кричнта маса ПрилепНаТочак

„Повелете на роденден да се преброиме колку сме’„ ,Кричнта маса ПрилепНаТочак, денска прослави четири години од своето постоење,. Критична маса ПрилепНаТочак , во Прилеп ,  се одржува секоја последна среда во месецот. Групата велосипедисти…

Тут-ком Прилеп се одборчи кон државата

По одржаното Собрание на акционерите, денеска, генералниот директор Кире Станкоски на средба со новинарите во Комбинатот информираше дека Прилепскиот тутунски комбинат е сеуште во категоријата загубари,но  нема повеќе долгови спрема…

Од јуни, нова цена за ТВ услугата на „Кабелнет“-Прилеп

Радио Пела праша „Зошто ќе се покачи цената на услугата на кабелските оператори ?! Со цел транспарентно и одговорно према крисниците, кабелскиот оператор од Прилеп КДС „Кабелнет“ ја посочи својата економска потреба од…

Се зголемува жедта за пиво и сокови од Прилепска пиварница

Во првите три месеци од годинава - скок од 22 отсто споредбено со лани, бележи конзумацијата на пиво и сокови на „Прилепска пиварница“. Ако се пресмета домаќински тоа значи дека просечно Македонците дневно пијат пиво и сокови од „Прилепска…

Стоби флипс во ново – роденденско пакување

Со издавање на специјалното, роденденско пакување на Стоби флипс продолжуваат активностите на Витаминка за одбележување на 40 години откако првпат е произведен најпопуларниот македонски бренд. Роденденската едиција со стилизирана бројка 40…

Општина Прилеп наскоро, отвора дневен Центар за лица со церебрална парализа

Во полн интензитет се градежните работи на објектот во кој ќе биде сместен дневниот Центар за лица со церебрална парализа. Со неговото ставање во функција, после Скопје и Прилеп ќе биде град кој ќе добие Центар од ваков карактер.…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе