ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

април 2021

Пакети со храна за 40 семејства

Велигденските празници се време за дарување. Христовото раѓање учи на милосрдност и мир, желба на нов почеток и надеж. И, во тој дух, здружението „Надеж за сите“ во пресрет на велигденките празници успеа да обезбеди 40 пакети со храна

Загина возач на патот Крушеани – Обршани

Вчера попладне, (29.04.2021) околу 14.00 часот, на патот Крушеани – Обршани, (општина Кривогаштани), кај место викано „Бревче“, патничко возило „југо“, со прилепски регистарски ознаки, управувано од Д.К.(67) од с.Бела Црква, општина

Се вакцинираа лицата во Старскиот дом во Прилеп

Денеска се вакцинираа старите лица од домот за стари лица „Киро Крстески Платник“- Прилеп. Од 86 пријавени за вакцинирани, денеска се вакцинираа 63 лица . Имунизацијата се извршува со вакцината „Астра Зенека“ , а со вакцинацијата се

ОК на ВМРО ДПМНЕ Прилеп: „Одговорност за лажни ветувања и можни прекршувања на законите!“

ОК на ВМРО ДПМНЕ на деншната прес конференција која ја водеше Виктор Здравески, советник од ВМРО ДПМНЕ во Советот на општина Прилеп, најави дека од денеска ќе започнуваат со низа прес конференции и активности кои ќе бидат во насока на

Од Крушево порачуваат „За Велигден јавното здравје на прво место„!

Градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски и свештени лица од Крушево повикаа на одговорно празнување на големиот Христијански празник Велигден и да се почитуваат мерките и препораките и насоките дадени од состанокот на високо ниво

Поради пандемијата световите за танцот застанаа – Денеска се одбележува МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА…

Денеска се одбележува МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ТАНЦОТ – 29 АПРИЛ. НУЦК „Марко Цепенков“ со пренесување на македонската порака за Меѓународниот ден на танцот од авторката Билјана Тануровска Ќулавковски исо видео од танц студиото Зодијак, денеска

Денеска рано наутро се вапцуваат јајца – Денеска е Велики четврток. Која е симболиката на…

Денеска е Велики Четврток, ден кога рано наутро се вапцуваат велгденските јајца, каде потребно е да преовладува црвената боја. На овој ден се прави спомен на светото миење на нозете, Тајната вечера, предавањето на страшните тајни,…

(Видео) За Велигден, празникот со кој се слави воскресението Христово со отец, Дејан Секулоски

Велигден е празник со кој се слави воскресението Христово. Затоа, има централно место и е најважен настан во учењето и во животот на светата Црква. Христовата победа над смртта е победа која што Синот Божји ја извојува за целокупното

За прилепски „Еурокомпозит“, дадени насоки за продажба или реструктуирање

На последната владина седница е сменет претставникот на Владата во акционерското собрание на акционерското друштво во државна сопственост „Еурокомпозит“ и се дадени насоки дека ќе треба да се почнат постапки за процес на

ВЕЛИГДЕНСКА ДОНАЦИЈА ЗА ДЕЦАТА ОД СОЦИЈАЛНО ЗАГРОЗЕНИ СЕМЕЈСТВА ОД СВЕТОТ НА КОЛОРЕС И ВИТАМИНКА

По повод најголемиот христијански празник, Велигден децата од градинката Светот на Колорес подготвија 200 велигденски пакетчиња за децата од социјално загрозените семејства, кои заедно со уште 200 пакетчиња од Витаминка, ги донираа за

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе