СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

CSS Template
Месечни архиви

октомври 2021

Првата седница на Советот во нов состав- отворена за јавноста

Утре, 28.10.2021 година (четврток), со почеток во 12.00 часот во големата сала на Општина Прилеп ќе се одржи конститутивна седница на Советот на општината. На седницата се пет точки на дневниот ред за верификација на мандатите на новите…

Борче Јовчески и официјално градоначалник на Прилеп

Во големата сала на Општина Прилеп Борче Јовчески денеска од страна на Општинската изборна комисија на новоизбраниот градоначалник Јовчески му беше доделено уверението, како и на сите 27 советници во Советот на Општина Прилеп. Претседателот…

Бројките повторно високи – Прилеп со 15 новозаразени од Ковид

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, министерството за здравство информира,  дека во последните 24 часа од направени  3.622 тестирањe, регистрирани се 511 нови случаи на КОВИД-19. Најмногу во Скопје – 247,  додека во Прилеп…

Во Крушево доделени уверенијата за градоначалник и членови на Советот

На градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски и новоизбраните советници во Советот на општина Крушево им беа доделени уверенијата од страна на претседателот на Општинската изборна комисија Драгана Куртеска Филипоска. Старо – новиот…

Утре ќе биде доделен мандатот на новиот градоначалник на Прилеп

Во Прилеп, утре на пладнe, официјално ОИК ќе ги додели уверенијата на новоизбраниот градоначалник на Прилеп, Борче Јовчески и на новоизбраните советници на Советот на општина Прилеп, согласно изборните резултати од 17 октомври.…

Хрватите незадоволни од ликот на споменикот на Тоше Проески

Откривање на споменикот на Тоше Проески во Нова Градишка предизвика лавина од незадоволни коментари од хрватските граѓани, кои сметаат дека спомникот ни најмалку не го отсликува ликот на Тоше Проески:. „Ниту Македонците не би го препознале“…

ЛЕПЧИЊАТА ЗА СЛАВА, ЌЕ СЕ ПЕАТ ИСКЛУЧИВО ВО ЦРКВА

Поради корона кризата и запазување на мерките и протоколите, пропишани од здравствените работници, од храмот Св.Благовештение упатуваа известување до вернците и оние чија слава е Петковден,  дека  и оваа година, ЛЕПЧИЊАТА ЗА СЛАВА, ЌЕ СЕ…

Деспина декласирана и елиминирана од ЕХФ Купот

Ракометарките на ЖРК Деспина експресно го завршија своето европско деби во ЕХФ Европскиот куп, откако и вторпат загубија од Скара (38-15). Ракометарките на  Прилеп двомечот го одиграа на гостински паркет во Шведска, па со вкупни 75-25 беа…

ОТКРИЕН СПОМЕНИК НА ТОШЕ ВО НОВА ГРАДИШКА

Во Хрватска, во Нова Градишка на шеталиштето „Новоградишки куриозитети” , во близина на местото каде што загина легендарната македонска музичка ѕвезда, Тоше Проески, откриен е споменик со неговиот лик, во негова чест. …

ДЕСПИНА НАИДЕ НА ПРЕСИЛЕН ПРОТИВНИК ВО ШВЕДСКА (37:10)

Како што и се очекуваше, екипата на прилепска Деспина, предводена од тренерот, Страшо Илиески, го загуби првиот меч од 2. коло на ЕХФ европскиот куп со големиот фаворит, Скара. Натпреварот во истоимениот шведски град, пред 308 гледачи,…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе