ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Викендов започнува зимското сметање на времето

547

Летното сметање на времето во 2021 година завршува во недела на 31 октомври во три часот по полноќ.

Ноќта помеѓу сабота и недела, часовниците треба да се вратат еден час наназад. Времето во три часот во недела на 31 октомври се смета за два часот, согласно Законот за сметање на времето. Практиката е секој последен викенд во октомври да се поместува часовникот и да се префрла на зимско сметање на времето, а тоа прашање е регулирано со закон во повеќето европски земји.

Комитетот на Европскиот парламент гласаше за укинување на поместувањето на часовникот во 2021 година, што со децении се случува двапати годишно – во март и во октомври.

Ваквото сметање на времето трае до последниот викенд во март, кога следи летно сметање на времето. Македонија постапува во согласност со досегашните практики на менување на времето, така што во следниот период ќе почека на насоките од Европската комисија (ЕК), по што по деталните анализи ќе се одлучи какво време ќе биде прифатено ако дојде до некаква промена.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе