ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

октомври 2022

Комфи Ангел – компанија со најдобро применет систем за безбедност и здравје при работа

Прилепскиот гигант од текстилната индустрија Комфи Ангел се закити со уште едно национално признание во делот на грижата кон вработените за безбедност и заштита на здравјето. Долгогодишните заложби за подигнување, спроведување и…

Еден примен гол за седми пораз на Победа во првенството (ФОТО)

Прилепска Победа загуби во Кавадарци на комшиското дерби против Тиквеш.Минутата на одлука беше 37-ма кога некогашниот капитен на Победа , Карчески успеа да погоди а со тоа и да го постави конечниот резултат. Комшиското дерби главно го…

Проданоски: Премиерот е свесен дека нема апсолутно никаква поддршка од народот, одбира да…

Прес конференција денеска одржа Дејан Проданоски, претседател на ОК на ВМРО ДПМНЕ Прилеп по повод јавната трибина на СДСМ закажана за вечерва и најавеното присуство на премиерот Димитар Ковачевски на истата. Ја  пренесуваме во целост:…

Златна плакета за ликовниот уметник Кирил Гегоски, ова се останатите добитници на Третоноемвриските…

Комисијата за одбележување празници и манифестации и доделување награди и признанија, при Советот на Општина Прилеп на седницата одржана на ден 20.10.2022 година дoнесе Одлука за доделување на награди и признанија по повод „3-ти Ноември“…

Во Прилеп не е проблем, а се’ е проблем!(12)

Пишува: Зоран Момироски ЛАЖАТ, И ЗА СИТНИ ПАРТИСКИ ПОТРЕБИ МАНИПУЛИРААТ  СИТЕ КОИ ТВРДАТ ДЕКА ЌЕ ПРОПАДНЕ ИНФРАСТРУКТУРНИОТ ПРОЕКТ: „ЛЕЦЕ КОТЕСКА“. РЕКОНСТРУКЦИЈА, ПРОШИРУВАЊЕ И УРЕДУВАЊЕ НА ВЛЕЗОТ НА ПРИЛЕП ОД КРУШЕВО ЌЕ ИМА.…

Признал дека со бензин ја запалил ординацијата

На 26.10.2022 околу 22.00 часот во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп го лишиле од слобода Д.Ѓ.(47) од Прилеп. Тој се сомничи дека околу 19.50 часот предизивкал пожар во ординацијата на неговата сопруга Т.Ѓ. на улица „Сотир…

Три прилепчанки во борење ќе настапат на балканското првенство во Букурешт (ФОТО)

Македонската женска репрезентација во борење е на балканското првенство кое се одржува во Букурешт.Како дел од националниот тим се и три прилепчанки кои денеска ќе настапат на овој шампионат.  Ангела Трајкоска во категоријата до 36…

Од повеќе локални водоводни системи во прилепско, водата не одговара за употреба

Општина Прилеп ги известува граѓаните дека водата од водоводните мрежи: л.в.с Алинци, л.в.с Ерековци (двор – водоводна мрежа), л.в.с Канатларци – бензинска- водоводна мрежа, Ореовец – ј.ч сред село, Беловодица(двор – водоводна мрежа),…

Експлозија и пожар во приватна стоматолошка амбуланта во Прилеп

Силна експлозија на која и претходел пожар предизвикан од електрична инсталација, вечерва речиси целосно разнесе приватна стоматолошка амбуланта.Со цел да не се прошири огнот на останатите објекти на улица "Сотка Ѓорѓиоски" брзо…

Победа посилна од лидерот – Мазари играч на натпреварот (ФОТО)

Победа тргна офанзивно против Струга и  заслужено го доби првиот дел. Гостинот инфериорен и без некоја доминантна офанзива на противничката половина.Без респект кон противникот црвено белите имаа неколку зрели шанси за погодок ,особено…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе