ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

ноември 2022

Попоски: Градоначалникот да го одржи предизборното ветување за намалување на старата цена на водата!

Цената на услугите на ЈКП Водовод и канализација Прилеп и предизборните ветувања на градоначалникот Јовчески беше во фокусот на денешната прес конференција на Филип Попоски, член на Управниот одбор на ова јавно комунално претпријатие и…

ЗА РАДИО ПЕЛА : Гарантирано одлична забава на концертот за 20 годинишниот јубилеј на дуото ДНК…

Речиси се е подготвено за големиот концерт на едни од најпознатите музички имиња во земјава , популарното дуо ДНК.Концертот е закажан на 3-ти  декември во спортскиот центар "Борис Трајкоски".Поводот е и тоа како значаен, дваесет години…

ПЛАНИРАЊЕ НА БУЏЕТОТ НА ОПШТИНА НОВАЦИ ЗА 2023 ГОДИНА, ТРЕТА ФОРУМСКА СЕСИЈА

Четири програми беа презентирани денеска на третата форумска сесија за планирање на Буџетот на Општина Новаци за 2023 година. Станува збор за предлог проекти кои се однесуваат на инфраструктурно доуредување и комунални зафати за заштита на…

(Видео) Без почит и без милост дрвокрадците направиле масакр на дрвјата и ги уништиле и надгробните…

Селото Дабница стана мета на крадци и дрвокрадци.  Денешната  слика, пак,  ги остави без здив,  жителите кога отишле да ги посетат вечните почивалишта на нивните најблиски, на гробиштата кои се наоѓаат во дворот на селската црква Св Никола.…

Се дефинира програмата за рехабилитација, ресоцијализација и реинтеграција на осудени лица

Центарот за граѓанска иницијатива Прилеп ја реализира првата фаза од проектот „Пост пенална програма за рехабилитација, ресоцијализација и реинтеграција на осудени лица“. Станува збор за иновативен проект кој што опфаќа мултисекторски…

Смилеска: Саниран е дефектот на системот за парно греење во болницата!

Во врска со актуелните прашања поврзани со работењето на ЈЗУ Општа болница со проширена надлежност Борка Талески Прилеп, прес конференција денеска одржа Кети Смилеска, старо - новиот директор на оваа јавна здравствена установа. Парното…

За нефункционалните спортските сали во Прилеп Ковачевски посочи: Вашиот градоначалник да си ги…

Прилеп започнува со подоготовка на традиционалниот турнир во мал фудбал „Св.Никола 2022“, а спортска сала за негово одржување, е сеуште под знак прашање. Организаторите, во желба ,традицијата да продолжи како понуда ја поставија  училишната…

Премиерот за опстанокот на локалните медиуми тврди дека се бара решение

Локалните медиуми се единствената платфорам каде можат да се изразат граѓаните, а тие секојдневно „умираат„  во не можност да опстанат.  „ Во изминатите години се случи вистинско цунами на изумирање на локални медиуми поради  тешката …

Николовски: Го цениме трудот на секој еден тутунопороизводители – го промениме моделот на…

Mинистерот за земјоделство, Љупчо Николовски денеска во Прилеп, во откупните пунктови на Тут-Ком, при средба со тутунарите наласи дека оваа година се очекува да бидат откупени 21 илјади тони тутун. Тутунарството е стратешка земјоделска…

По пандемијата зголемено насилството врз жени и девојчиња (ВИДЕО)

Во рамките на Кампањата „16 Денови активизам против родово базирано насилство“, денеска во Прилеп се одржа трибина на тема „Мултисекторски пристап за ефикасна заштита на жени и девојчиња изложени на насилство“  во организација на…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: