ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

август 2023

Новата учебна година почнува утре – со помал број ученици и со оптоварување на семејниот буџет

Новата учебна година почнува утре, (1 ви септември) и за прв пат ќе трае до 17 јуни, а, и основците, и средношколците годинава ќе имаат и пролетен распуст, кој ќе трае од 29 април до петти мај. Новата учебна година во Прилеп ќе започне и…

Три прилепчанки на различни локации каснати од кучиња скитници

Вчера во ОВР Прилеп, 61-годишната Ј.М. од Прилеп пријавила дека во населба „Варош“ во Прилеп била касната од куче скитник. Истиот ден во ОВР Прилеп и 45-годишната К.Г. од Прилеп пријавила дека на улицата „Ладо Лапецот“ во Прилеп била…

Бесплатен оброк за сите првачиња во општина Прилеп во новата учебна година

Општина Прилеп за оваа 2023/2024 учебна година обезбеди бесплатен оброк за секое прваче. Сите 664 првачиња од основните училишта од Општина Прилеп ќе добиваат бесплатен оброк составен од здрава храна овошје, зеленчук и печива. За таа цел од…

Во прилепскиот театар се подготвува „Хамлет“ во режија на Бранко Брезовец

Во театарот „Војдан Чернодрински“ се подготвува претставата „Хамлет“ од Шекспир, во режија на Бранко Брезовец. Премиерата на претставата, поддржана од Министерството за култура, ќе биде на средината на октомври.             „Хамлет“ е…

Се’ е подготвено за фестивалот на пивото и скарата

Се е подготвено за добро познатата манифестација посветена на пивото, скарата и добрата забава. Од денеска до вторник ќе биде затворен е булеварот Гоце Делчев  каде 30 тина изложувачи на пиво и скара ќе се претстават со најдоброто од…

(ВИДЕО) Датумот пролонгиран, локацијата иста, течат финалните подготовки за Прилепскиот пивски…

Датумот е пролонгиран за месец и половина, но локацијата останува иста. Манифестацијата на пивото, скарата и добрата забава, по која што Прилеп беше препознатлив изминативе 20 години сепак ќе се одржи на добро познатата локација во центарот…

(ВИДЕО) Ние сме жртви на транзицијата, бараме само достоинствен живот, пензионерски протести во…

Продолжија мирните пензионерски протести со марш од прилепското здружение и блокада на крстосницата, кружниот тек кај Поштата во Прилеп. Прилепските пензионери веќе 21 ви ден не отстапуваат од ставот дека ниските примања, пензиите до 12 000…

Се враќа редовниот начин на исплата на пензиите, на 1ви во месецот

Министерство за труд и социјална политика ги известува пензионерите дека пензиите ќе продолжат да се исплаќаат редовно. Министерството известува дека со исплатата на пензијата за месец август се враќа редовниот начин на исплата наместо…

„Креации од ноќта“, тематска изложба на дела од уметници на ДЛУП

„Креации од ноќта – уметност инспирирана од соништата“ е тематската изложба на дела од уметници, членови на ДЛУП, што ќе биде отворена на 1.09.2023/ петок/ од 19.30 часот во Ликовната галерија на ЦК „Марко Цепенков“. На изложбата ќе земат…

Илија Несторовски потпиша за второлигашот Асколи (ВИДЕО + ФОТО)

33 годишниот прилепски голгетер Илија Несторовски има нов клуб , потпиша договор со второлигашот Асколи кој се натпреварува во Серија Б . Несторовски реагираше најбрзо што може откатко се раздели со Удинезе и сега две години ќе го…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: