ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Редовните прегледи и консултации пресудни во борбата против карцином кај мажите

Во рамките на одбележувањата на „Неделата на машкото здравје“ 11 – 16 ти јуни, Здружението за унапредување на здравјето „Филип Лукароски“ организираше настан на платото кај Градскиот саат кој што предизвика голем интерес кај прилепчани.…

(ВИДЕО)Како да се заштитат земјоделските насади од температурните шокови и високиот УВ индекс?

Топлотниот бран кој што ја зафати Македонија и најавите на синоптичарите дека не' очекуваат невообичаено високи температури наредниве месеци го вклучи алармот кај земјоделците за тоа како да ги заштитат насадите кои се во полн ек од…

Среда, 22 мај, без електрична енергија повеќе улици во Прилеп и населени места во општина…

Од Регионалниот центар за управување со кризи информираат дека утре, среда, 22 ри мај, во периодот од 10 до 14 часот без електрична енергија ќе бидат следните улици во општина Прилеп дел од улица „Александар Македонски“, улица „Мирче Ацев“,…

Парламентарни избори – прегласување во Крушево и Долнени, денеска гласаат болните,…

Сѐ е подготвено за утрешното прегласување на Парламентарните избори на четирите избирачки места, по две  во општините Долнени и Крушево во петтата изборна единица, информираат од општинските изборни комисии. Во Крушево ќе се прегласува…

„Локви“ споменик на природата, дом на Вилинското ракче единствено во светот

Дом на реликтниот ендемичен вид на Вилинско ракче е локалитетот Локва, во пелагониската рамнина, во близина на с. Големо Коњари. Ова е единствен регистриран локалитет во светот во кој опстојува овој ендемски вид, кој е вклучен во…

(ВИДЕО)Прилепчани се’ побројни на блокадите, не се откажуваат од правото на чиста животна…

Ова е ендемскиот вид на пеперутка Македонска Сивка или Чингова Окатка. Таа за свој, го има домот на карпестите ридови на Плетвар,  мирот и прекрасниот предел кај селата Оревоец, Присад и Плетвар чие што живеалиште денес е токму таму каде…

На прилепчанка измамници и’ украдоа 6 илјади евра

МВР информира дека вчера во ОВР Прилеп, 76 – годишна жена од Прилеп пријавила дека била измамена од едно машко лице за сума од 380.000 денари. На 16.05.2024 во 12.30 часот во ОВР Прилеп, 76 – годишна жена од Прилеп пријавила дека била…

Домот за стари лица „Киро Крстески-Платник“ со фотоволтаици и термални колектори до ефикасна заштеда…

Домот за стари лица, „Киро Крстески-Платник“ ќе штеди до 40% на енергенси преку поставевените системи за производство на електрична енергија и топла вода од обновливи извори за потребите на институцијата. Проектот е вреден 6 700 000 денари…

Промовирана ,,Ароматична градина Чопела” и нов зачин од проектот „Екпедиција на природата“ во СОУ…

Проектот „Експедиција на природата“ (Nature expedition) е најновата иницијатива во која се вклучи СОУ „Орде Чопела“ Прилеп. Активностите се во одвиваа во повеќе етапи, а целта на проектот е дополнителна еколошка едукација на учениците и…

СВР Битола: ВНИМАТЕЛНО СО ТЕЛЕФОНСКАТА КОМУНИКАЦИЈА ЗА ЛАЖНИ СООБРАЌАЈКИ!!!

СВР Битола со апел до граѓаните да бидат внимателни во телефонска комуникација за лажни сообраќајни несреќи. Во текот на изминатите денови и денес во СВР Битола стигнуваат пријави од измамени граѓани, а во врска со наводни сообраќајни…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе