CSS Template

Награда од Стопанска комора на Македонија за „ВЕЗЕШАРИ“, еден од најголемите инвеститори во…

По повод 99 годишното успешно постоење на Стопанската комора на Македонија, беа доделени традиционалните награди и други признанија за 2020 година за компании членки на Комората. Меѓу 10 те наградени за нивната успешна работа,…

Прилеп повторно со неславно второ место по бројот на новозаразени со Ковид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.549 тестирања, а регистрирани се 415 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 170, Прилеп – 62, Кавадарци - 32, Велес – 25, Неготино – 20, Охрид – 12,…

ИН МЕМОРИАМ: Почина новинарот Тачко Локвенец

Утринава, на 79 годишна возраст почина Тачко Локвенец, прилепскиот долгогодишен новинар на „Нова Македонија“, Радио Прилеп, Народен глас, а повеќе години го издаваше сопствениот весник „Порта“. Локвенец беше хроничар на…

Царовска: Потребно е воведување на дуален систем на образование во соработка со стопанството

Mинистерката за образование и наука Мила Царовска, градоначалниците на Прилеп и Крушево и директори од средните стручни училишта од двете општини, како и претставници на бизнис заедницата ги продолжија средбите во рамки на платформата за…

Продолжува да расте бројот на новозаразени од Ковид 19 во Прилеп

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.345 тестирања, а регистрирани се 373 нови случаи на Ковид-19, од кои во Скопје – 155, а во Прилеп – 47 .…

Тутунскиот откуп ќе се пролонгира

Откупот на тутунот по предлог на ресорното министерство ќе се пролонгира до 31 март, со цел да се преземе целокупната реколта ориентален тутун, ова беше еден од заклучоците на средбата одржана денеска, на иницијатива на министерот за…

Пелагониските стопанственици бараат решенија, Владата нуди – ветување!

Регионот кој што е втор по остварување според бруто домашниот производ – Пелагонија, не заслужува и по 3 децении од независноста на Македонија сеуште да лобира за да добие соодветна патна инфраструктурна мрежа. Автопатско решение за брз…

Пожар во зградите во Точила, ТППЕ навреме реагираше

Во подрумските простории на зграда во населбата Точила попладнево, 17 ч и 30 мин. избувнал пожар. Сеуште не се знае која е причината, но благодарение на навремената интервенција на Теритотијалната противпожарна единица Прилеп, пожарот бил…

Компанијата Филип Морис Тутунски Комбинат Прилеп, доби нов директор

Иван Костиќ е новиот директор на Филип Морис Тутунски Комбинат Прилеп (ФМТКП) ДОО Скопје, компанија која е резултат на стратешкото партнерство на тутунскиот гигант Филип Морис Интернешнл (ФМИ) и Тутунски Kомбинат Прилеп (ТКП). Костиќ, кој…

Министер Хоџа: Ако има потреба од пролонгирање на откупниот рок, ќе реагираме со измени во законот…

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ќе се вклучи во завршницата на откупот на тутунот, а за преземање на вишокот продукција од ланската тутунска реколта, ресорното министерство ќе иницира итни измени во законската…