ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Општина Прилеп ги интензивира активностите за отворање на дневниот Центар за деца со церебрална парализа

491

Во полн ек се активностите за отворање на дневниот Центар за деца со церебрална парализа. Откако е легализиран објектот во којшто ќе биде сместен дневниот Центар и финализиран основниот проект, распишана е тендерската постапка. Оваа е последната фаза пред почеток на градежните работи за реконструкција и адаптација на објектот за потребите на децата со церебрална парализа.

Паралелно со градежните работи и поставувањето на врати, дистрибутивна кујна, како и изградба на тоалети, приспособени за лица во инвалидска количка, Министерството за труд и социјална политика ќе работи на опремување на просторот. Обврска на Министерството е да го определи бројот на потребниот стручен кадар, што ќе работи во Центарот.

Услугите на дневниот Центар за деца со церебрална парализа ќе ги користат 25 лица. Центарот ќе биде сместен на улица „Цар Самуил“ бб, во поранешните простории на Фондацијата за поддршка и развој, веднаш до матичното одделение. Објектот се наоѓа на пристапна локација, што значи дека нема да има потреба од поголеми зафати за изградба на пристапни патеки. Тоа во голема мера ќе ја олесни комуникацијата на корисниците на Центарот, од тротоарот до влезот во објектот.

Она што со сигурност може да се каже, е дека дневниот Центар за деца со церебрална парализа комплетно ќе биде завршен и предаден во употреба, годинава.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе