ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

ноември 2017

По шести пат, во организација на МАСО – Фестивал на македонска храна во Мелбурн

Футцкрај во Мелбурн, изминатиот викенд беше локацијата каде се одржа традиционалниот фестивал за македонската култура и храна. Манифестацијата како секоја година така и оваа, предизвика голем интерес меѓу македонската заедница…

Две јавни чешми – едната на Плетвар, другата во Лениште, немаат исправна вода за пиење

Две јавни чешми од кои месното население и минувачите користат вода за пиење, според последните испитувања на Центарот за јавно здравје имаат негативни показатели за исправноста на водата. Станува збор за јавните чешми кај ресторанот„ЧЕ“ на…

Прилеп на точак – да се ограничи возењето камиони низ градот, да се зголеми површината на…

Главен принцип кој е познат низ прилепските улици е принципот на „посилниот добива се“. Притоа најранлива група на коловозот се велосипедистите, велат од ПрилепНаТочак, кои денеска  ја иницираа 42-та велосипедска Критична маса. Од…

Интервју со Гоце Макалоски, Претседател на „Локален спортски сојуз – Прилеп“

Финишираат подготовките за традиционалниот турнир во мал фудбал кој секоја година се организира во Прилеп по повод празникот „Свети Никола“. Овој турнир полека, но сигурно, станува препознатлив спортски бренд за градот. Претседателот на…

До 25 декември пријавување за субвенции за предаден зеленчук и овошје

Градинарите и овоштарите започнаа да поднесуваат барања за субвенции за произведени и продадени градинарски и овошни култури во преработувачки капацитети. Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој известува…

Регионалната комора со седиште во Прилеп – секогаш во служба на стопанствениците

Прилепските компании традиционално се извозно ориентирани, што пак подразбира навремено обезбедување на потребните документи во врска со производството наменето за странство. Регионалната стопанска комора Прилеп е една од ретките што од…

Пелагонија Ни старее! Прилеп бележи негативен прираст – Долнени позитивен

ДЗС: Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во третото тримесечје од 2017 година, во споредба со истиот период од претходната година, е намален за 7.7% и изнесува 5 866 живородени деца. Бројот на…

ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ „СВ.НИКОЛА 2017„ ВО ПРИЛЕП

Пријавувањето на екипите започнува од денеска 26-ти ноември. Во турнирот ќе учествуваат пионери, сениори и ветерани. Турнирот почнува на 12 –ти декември и ќе трае до 28-ти декември. Планирано на турнирот да учествуваат од 32 до 35 екипи.…

Македонија снежна

Снегот што денска ја зафати нашата држава создаде ги претвори туристичките места во снежна зимска бајка! Уживјте во Македонија снежна! Фотографите се од Пониква ,Пелистер и  Крушево,објавени на facebook профил Снег денеска врнеше и…

СТОП за насилство врз жената и девојките!

Со перформанс што го означува симболот за борба против насилството на жените и девојките, учениците од средното општинско училиште „Ѓорче Петров“ од Прилеп  се вклучија во кампањата за стоп на насилството врз жените, која што започна како…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: