ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

јули 2018

ЈКП Комуналец – Прилеп: „Се враќаат долговите -наплата на услугите се зголеми “

ЈКП Комуналец за своето шест месечно работење дадеочет пред советниците на Советот на Општина Прилеп , но дирeкторот на ЈКп Комуналец Звонко Јованоски,своето излагање го изнесе и пред медиумит ,со цел да ја запознае и јавноста за работењето…

„Од рака на рака“ – шведска донација за прилепската болница

Прилепската болница „Борка Талески“ доби донација од бројни апарати, коишто ќе овозможат рана дијагностика на многу болести, а со тоа и подобра прогноза во лекување на пациентите. Донацијата вредна околу 300.000 евра доаѓа од Шведска, од…

Како ќе бидат обештетени прилепските земјоделците од невремето?!

Прашањето за проценката на штетите од невремето кое го зафати прилепско 23 -ти  јули, како дополнителна точка се најде на дневниот ред на Советот на Општина Прилеп  и гласеше вака : Предлог заклучкот по постапка за процена на штети и помош…

Советот на Општина Прилеп ја одржува 17 тата редовна седница

Советот на Општина Прилеп денеска ја одржува 17 тата редовна седница, на која присуствува и градоначалникот на Општина Прилеп Илија Јованоски. Пред Советниците на дневен ред беа 10 точки, од кои, уште на стартот од седницата беше…

ЈКП Водовод и канализација Прилеп во центар на интересот

https://www.youtube.com/watch?v=f0oiSqadMKA&feature=youtu.be Во најновото издание на емисијата „Жешко столче“ гостин г-дин Емил Јанески, директор на ЈКП Водовод и канализација Прилеп. Многу прашања за првиот човек на…

Хепатитс Б и Ц – подмолна болест која годишно “убива“ 1,34 милион луѓе

По повод Светскиот ден за борба против хепатитисот, 28-ми јули Здружението “ Сочувај Лекувај Асоцијација на Пациенти со заболувања на црниот дроб – СЛАП,  во просториите на ПЗУ Д-р Зероски одржа едукативно предавање и извршија тестирање од…

ТИРЗ Прилеп со комплетирана инфраструктура за 15 месеци

На Технолошко-индустриската развојна зона „Прилеп“ во близина на селото Алинци на 10 километри од Прилеп во тек е изградбата на пристапните патишта. Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, градоначалникот Илија Јованоски и…

Минијатурните селски ќуќички на Емил Димоски за прв пат изложени во Турција

Прилепскиот ракотворец ,Емил Димоски, кои е познат по изработката на минијатурни макети од стари селски куќи, изработени од природни матерјали, со своите уникатни минијатурни дела,  деновив престојува во Турција, по покана на организаторот…

Над 650 пријави за штети од невремето пристигнале за два дена во Општина Прилеп

Во првите два дена од периодот предвиден за прибирање барања за обесштетување на земјоделците од прилепско, за штетите од невремето на 23 јули во архивата на Општина Прилеп поднесени се 650 пријави. Најголемиот дел од нив се од…

Апел од Општина Прилеп до стопанските субјекти да ги пополнат формуларите за потребите на…

Општина Прилеп во рамките на проектот „Гасификација на Прилеп“, веќе две недели на терен врши анкета на стопанските субјекти од градот, со цел правилна и точна проекција на трасата и капацитетот на секундарната гасоводна мрежа, која што…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: