ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

декември 2018

Настани кои ја одбележаа 2018 во Прилеп и Пелагонија

2018 година е година на штрајкови и протести на Еурокомпозит. Работниците го смениa синдикалното раководство, започнаа серија штрајкови и протести, блокираа патишта, се села пред Влада, добиваа ветувања за исплата на заостанати плати и…

Момче (17 г) се загушило со плин – Најцрна недела во Прилеп

Момче на возраст од 16/17 години, се згушило со плин во својот дом, дознаваме од неофицијални извори. Момчето живеело во нас„Марино мало“- Прилеп, а како се случил настанот, кои биле причините, сеуште нема официјалн податоци. За жал…

(ФОТО) Џудистот Јован Најдоски е најуспешен натпреварувач во 2018 година

Џудо Клубот Сеишин-Прилеп на пригодна свеченост, на последниот тренинг од годината која изминува, им додели пофалници и дипломи на своите најуспешни членови кои постигнале резултати во 2018 год. Пофалници добија ветераните, Киро Здравески,…

Новогодишна програма -Прилеп.Што нуди градот за три дена?!

НОВОГОДИШНА ПРОГРАМА За сите кои ќе бидат дел од новогодишната забава,вечера,31 -ви декември  на плоштад ќе имаат топол чај и греано вино                                                                                 НОВОГОДИШНА…

Нов број на списанието Стремеж

Новиот број на списанието за литература, уметност и култура „Стремеж“ деновиве излезе од печат. Во рубриката Поезија во вториот број на „Стремеж“ за 2018 година се објавени нови песни од Катица Ќулавкова, Линдита Ахмети и од Николина…

Новогодишно најукрасено маало

Жителите од населбата Жабино Мало грижно го чува паркот кој ја краси нивната населба ,а во овие предновогодишни празници, тие знаат и како да го украсат, за да ја доловат божиќната и новогодишната атмосфера.  Овие…

На што Општина Прилеп ќе го троши буџетот за 2019 г. од над милијарда и 290 илјади денари?!

Советот на Општина Прилеп го усвоен буџетот за 2019 година и деонесе одлуката за извршување на буџетот за следната година.           Каде и на што ќе се трошат буџетските пари на град Прилеп?! Парите од граѓаните ќе се трошат пред се…

Дедо Мраз од Лапонија во Прилеп пристигна на Автобуската станица

Онаму каде што патувањата започнуваат и завршуваат - Автобуската станица, која веќе 2 дена е во центарот на вниманието на најмладите и сите кои се чувствуваат млади. Таму се случува Новогодишна бајка. На новата директна линија од…

ФОТО-ГАЛЕРИЈА „Марфил“ победник на светиниколскиот турнир во мал фудбал

Синоќа во Прилеп со натпреварите за првото и третото место, заврши традиционалниот турнир во мал фудбал „Свети Никола 2018“, кој годинава се одржа по осми пат. Победник на турнирот е екипата на „Марфил“, која во финалето ја победи екипата…

Кире Ризоски: Македонскиот изворен мелос крие непроценливо богатство

Изворната македонска мелодија секогаш буди посебни исконски чувства, го разбудува минатато во нас. Ансамблот на Кире Ризоски на најдобар можен начин тоа го прави од душа и секогаш знае да не потсети какво богатство крие нашата македонска…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: