ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

април 2019

Синдикалците за празникот ќе маршираат разединети

Први Maj, Денот на трудот ќе биде одбележан со четири одделни протестни маршеви во Скопје. Еден организира Сојузот на синдикатите на Македонија – ССМ, под мотото „Не може да се одлучува за нас, без нас“. ССМ го почнува маршот во 11 часот,…

До крајот на мај барања за кофинансирање за набавка на трактори

Земјоделските стопанства, од денеска до крајот на мај, ќе може да конкурираат за добивање средства за набавка на трактори. Вкупните прифатливи трошоци по поединечен корисник за набавка на трактор изнесуваат до 3.500.000 денари. Средствата…

По поразот од Академија Пандев, Победа ита кон второлигашкото друштво

Победа е се поблиску до Втората фудбалска лига во Македонија. Денеска екипата на Победа беше поразена со 1:3 од Академија Пандев на заостанатиот меч и на пет кола до крајот. Победата на гостите денеска ја осигураа Дориев, Мишов и Стојков а…

Џудистите од Сеишен од Косово си дојдоа со грст медалји

ЏК Сеишен викендов, беше дел од Меѓународен Турнир во џудо "Џудо за мир" кој се одржа во Пеќ Косово. Прилепскиот џудо клуб зеде учество со 5 натпреварувачи во кадетска и сениорска конкуренција. Сите учесници се закитија со медалји во…

Починал возач по излетување од локалниот пат Крушеани – Обршани

Маж почина во сообраќајна несреќа во прилепско, информира МВР. Трагичната несреќа се случија вчера попладне во 17:40 часот кога на локалниот пат село Крушеани-село Обршани, прилепско, 59-годишниот В.К. од село Подвис, управувајќи патничко…

(фото и видео)„Сплотени во хуманост„ – започна денеска ,трае и вечерва по полноќ

Под мотото „Сплотени во хуманост„ членовите на Leo Club за хуманитарни активности-Dream Team – од ДЕЦА за ДЕЦА , Лајонс клуб – Прилеп ,во соработка со Општина Прилеп ,попладнево (27 -ми  април), на градскиот плоштад „Методија Андонов…

(фудбал) Од пелагониските домаќини: ФК Победа поразена, ФК Питу Гули со победа прв на табелата, ФК…

Фудбалерите на ФК Победа повторно поразени.Тие денеска изгубија од  Силекс ,со  0-1. Прилепчани натпреварот го игараа како домаќини во Турново. Стрелец на единствениот погодок за гостите од Кратово беше Рајковиќ во 15 мин. Натпреварот се…

( фото) Невреме во Кривогаштани. Градот го уништи земјоделскиот расад

Град со големина од лешни ,пороен дожд, грмежи  и засилен ветер го зафати попладнево Кривогаштани .Градот и силнио дожд кој паѓаше повеќе од половина час, создаде паника кај земјоделците, особено оние чии земојделски површини не се…

Денеска на Велики Петок Прилепчани масовно ги посетуваат црковните храмови

Поминувајќи мирно, покрај“„Распетието Христово“ (крстот на кој е насликан распнатиот Исус) украсен со цвеќиња , пред кое верниците се поклонуваат,  како и пред престолот каде е ставено платно со кое симболично било завиено мртвото тело на…

Eat Xpres – никнува нов ланец за брза храна во Прилеп

Брза и вкусна храна на дофат за време на паузите од работа или по порачка за дома – тоа е новиот ресторан Eat Xpres во Прилеп кој се наоѓа пред влезот кај Комфи Ангел. Вкусни сендвичи, хамбургери, чизбургери, пици, мекици, пијалаци ...…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе