ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

февруари 2020

Денот на ретките болести, со боење на рацете за подигнување на свеста за почитување на различностите

„Јас имам другар кој е со попреченост.  Тој има некаква болест, но не е различен од мене.  Му помагам во она што тој не може да го прави.  И,  јас не можам да направам се. Тој, не е различен од мене , само нешто не може да прави ,…

Богат спортски ден на ЏК Сеишин Прилеп

Паралелни активности реализираа стручниот кадар и џудистите од Сеишин последниот ден од месецов. Во Струга, во организација на ЏФРСМ (судиска и тренерска комисија), денеска се одржа втор семинар за лиценцирање на џудо судии и џудо тренери.…

Тутунскиот откуп заврши, се договараат новите цени

И официјално на 28 ми февруари откупот на тутун заврши според новините во Законот за тутун, а паралелно течат роковите за договарање на цените и почеток на расадопроизводство. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан…

Прилепчанец е новиот претседател на Спелеолошката Федерација на Македонија

Дарко Неданоски,  од Спелеолошкииот клуб „Златоврв“ – Прилеп е новиот Претседател на Спелеолошката Федерација на Македонија.  Тој со неговто искуство најавува новини во Федерацијата. Тврди дека планира да ги обнови спелеолошки клубови…

Денеска е погребот на Желчески, од дуетот Селимова -Желчески. Телеграма со сочуство од родниот град

Денеска , сабота, 29 февруари, во Белград, Република Србија, ќе биде погребан Ѓорѓи Желчески, и со тоа дуетот Селимова - Желчески останува без еден член од своето дуо. Градот Прилеп, му одава почит, ценејќи го…

Снег во Пелагонија, на Плетвар сообраќајот се одвива нормално

Пелагонија доцна попладнево е зафатена од снежни врнежи. Снегот кој што паѓа со умерен интензитет, според најавите од УХМР, вечерва ќе биде проследен и со засилен, повремено силен ветер кој локално ќе достигнува брзина над 70 км/час. На…

Нема карневал, нема ни одложување, но традицијата на „преправањето“ си останува за Прочка!

Традицијата за Прочка во Прилеп  ќе се одржи, но карневалот се откажува, нема ниту да се одложи за некој друг ден,  зашто тоа е традиција. „Ние само ја откажуваме манифестацијата за оваа година, а семејното прославување на Прочка што како…

Превенција од корона – спортските натпревари без публика!

Не е одложен почетокот на пролетната сезона во водечките две фудбалски лиги, но и натпреварите од кошаркарското и ракометното првенство која што ќе започне викендов . Иако предлогот на министерот за здравство Венко Филипче   до Владата…

Меѓународниот карневал Прочка во Прилеп нема да се одржи

Ваквата одлука доаѓа по предлогот што синоќа го утврдил Управувачкиот комитет, највисоката инстанца во системот за управување со кризи во земјава, по препорака на епидемиолозите од Комисијата за заразни болести. Иако за денеска беше…

Прилепскиот Комбинат минатата година ја завршил со добивка

Тутунски Комбинат АД Прилеп 2019 та ја завршил со добивка од 39,2 милиони денари. Овој резултат на Тутунски Комбинат е подобрување на билансот на успехот во однос на претходната година, кога компанијата имала загуба од 188,2 милиони денари,…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе