ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

декември 2022

Градоначалникот на Прилеп, Борче Јовчески упати видео новогодишна честитка до своите граѓани

Почитувани мои сограѓани, Ви посакувам среќна нова 2023 година, многу здравје пред се, благосостојба, спокој и мир во вашите домови.  Празничните мигови носат светлост во секој дом , хармоничната атмосфера на претстојните празници нека…

ВО ПРИЛЕП НЕ Е ПРОБЛЕМ, А СЕ’ Е ПРОБЛЕМ!(20)

Пишува: Зоран Момироски  ЦИРКУС ПРЕДНОВОГОДИШНА СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ НА ОПШТИНА ПРИЛЕП. ЗА СОВЕТНИЦИТЕ ОД СДСМ АКТУЕЛНИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК СЕ ВИКА ИЛИЈА ЈОВЧЕСКИ. ЗА СОВЕТНИЦИТЕ ОД ВМРО ДПМНЕ БОРЧЕ ЈОВЧЕСКИ. ВО ТЕКОТ НА РАСПРАВАТА ЗА НОВИОТ…

Почина Пеле бразилскиот крал на фудбалот

Пеле, бразилскиот крал на фудбалот кој освои рекордни три титули на светските првенства и стана еден од најпопуларните спортисти на 20. век, почина денеска на 82 години.  Легендарниот фудбалер се лекуваше од рак на дебелото црево од 2021…

(Видео) Буџетот на Општина Прилеп за 2023 година „тежи“ 1.520.704.000,00 денари

Буџетот на Општина Прилеп за наредната 2023 година “тежи„  1.520.704.000,00 денари или приближно една милијарда  и петстотини и дваесет милиони денари , што во споредбено со Буџетот за 2022 бележи пад за 1,46%. „Не' очекува сериозна…

Двајца прилепчани приведени за силување и овозможување на злосторството

Двајца прилепчани биле приведени од полицијата, едниот се сомничи за силување, а другиот за овозможување на злосторството: На 28.12.2022 во 17.50 часот во Прилеп, полициски службеници од Полициската станица Прилеп ги лишиле од слобода…

Ко Че Тргни, Тргнато Е!

Пишува: Спиро Црне                         Без елка помина католичкиот БОЖИК Граѓаните, жители на Прилеп и прилепско, од католичка вероисповед деновиве луто реагираат:  „Нашиот Божик го дочекавме без божиќен сјај во градот. Ниту елка,…

Македонската амбасада во Австрија донираше книги и едукативни помагала за изучување на германскиот…

Со поддршка на македонската амбасада во Виена, Австрија, на иницијатива на ЛАГ АГРО ЛИДЕР и Мрежата на ЛАГови беше обезбедена донација на книги, учебни помагала и едукативни игри за учење на германски јазик, како и литературни дела од…

ЈП Комуна Крушево: Во Норово и Алданци водата да се преврива пред да се користи!

Поради можна техничка неисправност на водата во две населени места од ЈП Комуна Крушево апелираат граѓаните да бидат внимателни и да преземат мерки: Можно е заматување на водата во домаќинствата во населените места Норово и Алданци. ЈП…

Четирикратниот џудо првак Сеишин на своите членови им посака многу желби за уште поголеми успеси во…

Нема поубав крај на една натпреварувачка година за државниот првак во џудо  , од прогласувањето на најдобрите на клубско ниво.Заедно стручниот штаб , членовите , соработниците , подржувачите во присуство и на родителите ја прославија…

Пожар во плевна, изгорел мерцедес

На 28.12.2022 во ОВР Прилеп било пријавено дека околу 01.55 часот во с.Дебреште, прилепско, настанал пожар во плевна сопственост на С.М., при што биле зафатени и целосно изгореле патничко возило „мерцедес“ со прилепски регистарски ознаки и…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: