ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

февруари 2023

„ПРИЛЕПСКИ МЕЧКАРИ„ ГИ НАГРАДИЈА ЗА НЕГУВАЊЕ НА ТРАДИЦИЈАТА, А ТИЕ ГО ОДБЕЛЕЖАА И „ТРИМИР„ ЖЕНСКИ…

Здружението на жени „Преродба“ , го одбележа „Тримир“, православен празник, кој се слави на третиот ден по Прочка и е карактеристичен по тоа што се собираат жени, а трпезата е  посна поради велигденскиот пост . …

При судир на товарно со патничко возило, три лица повредени

Две жени и малолетно девојче вчера биле повредени во сообраќајка при судир на товарно со патничко возило. На 27.02.2023 во 12.45 часот во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Карпалак“ во Прилеп се случила сообраќајна…

Проф. Арсов: Генетиката игра важна улога во раното детектирање на ретките болести

Во гимназијата ,,Мирче Ацев’’ Прилеп се одржа едукативен настан посветен на Денот на ретките болести,  во организација на д-р Габриела Тавчиоска, стручен соработник на националната кампања ,,Ги запознаваме ретките болести’’ со поддршка на…

Се отвораат операционите сали во прилепската болница

Со одлука на Комисијата за интрахоспитални инфекции при ЈЗУ Општа болница со проширена дејност, а по добиените наоди од Институтот за јавно здравје, од утре 28 ми февруари, во прилепската болница продолжуваат оперативните интервенции,…

Во селата Бонче и Дрен има шумски пожар

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека попладнево пожари имало во атарите на велешкото село Бисрица, во атарот на прилепските села Бонче и Дрен, како и над тетовското село Боговиње. Горат ниви и стрништа, а во селата Бонче и…

Најдобра маска на прилепскиот карневал е групната маска „Флинстонови „

Гран при награда за најдобра маска на прилепскиот карневал „Прочка 2023„ беше групната маска од ООУ  Блаже Конески насловена како „Флинстонови „ , така  одлучи карневалското жири  во состав: Кире Миладиноски, Александар Цветкоски и Тони…

Се санираа ударните дупки со т.н „ладен асфалт“ како нов метод кои ќе се користи во Прилеп

Крпење на ударните дупки на прилепските улици со т.н „ладен асфалт “ кој за прв пат, велат надлежните,  се користи за санирање  на ударни дупки на сообраќајниците во Прилеп,  денеска беше применет на неколку сообраќајници, а надлежните…

Централната прослава во Прилеп за 70 години од Сојузот на македонски извидници

Централната прослава на Сојузот на извидниците на Македонија по повод 7 децении од постоењето денеска се одржа во Прилеп на паркот „Могила на непобедените“. По тој повод повеќе од 400 извидници учествуваа во манифестацијата, а на прославата…

Отворена изложбата со над 500 маски изработени од учениците

Започнаа настаните поврзани со карневалот „Прочка“ во Прилеп. Денеска во ЦК Марко Цепенков беше отворена изложбата на маски на која се претставуваат неколку стотини рачно изработени маски од учениците во основните и средните училишта.…

Апел: Да не се палат стрништа, голема е опасноста од пожари, а високи се и казните!

Редовна седница денеска одржа Регионалниот штаб за управување со кризи во координација со Дирекција за заштита и спасување, општините Прилеп, Долнени и Кривогаштани. На седницата биле разгледувани прашањата поврзани со превенција и заштита…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: