ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

јули 2023

Прилепскиот уметник Филип Јовески изложува во Берлин

Колекцијата „Минијатури ФЈ/П“ на прилепскиот уметник Филип Јовески продолжува да патува низ Германија. Изложбата на дела е отворена во просториите на „Лоесје“ во Берлин, а љубителите на уметноста ќе можат да ја проследат до шести август.…

Посебен режим на сообраќајот по повод Илинден на подрачјето на СВР Битола

Секторот за внатрешни работи Битола информира дека на 01 и 02.08.2023 година (вторник и среда), поради одржување на прослава по повод националниот празник Илинден 2023 година во Крушево, ќе бидат преземени посебни мерки за безбедно и…

На 1 -ви август без струја неколку прилепски улици

Утре, 1-ви август, вторник, од 08,оо до 16,оо ч без напојување со ел.енегија ќе останат улиците: ул.Пенка Котеска-дел, ул.Борка Талески-дел, ул.Цена Џинорозот, ул.Владо Стојаноски, ул.Благоја Стојаноски,ул.Добре Иваноски-дел, уч.Прохор…

(Видео) На стадионот на Могила по седми пат Светски куп во трки со дронови

На спортскиот фудбалски терен во Паркот на Револуцијата два дена, вчера и денеска, се одржаше Светски куп во трки со дронови.  За најдобри резултати и за трофеи се натпреваруваат 13 учесници од Србија, Бугарија, Чешка и од Македонија.…

За соживот – „Ашуре„ во с. Канатларци

Ашуре е слатка варена пченица со ореви  и други зрнести плодови.Се смета за најстарото слатко јадење во Светот.Во турската традиција, ова јадење најмногу се прави во десеттиот или после десеттиот месец од исламскиот месечен календар.…

Концерт на оперски арии, дуети и соло пеење во НУЦК„Марко Цепенков“ (видео)

Синоќа, во фоајето при НУЦК„Марко Цепенков“-Прилеп се одржа концерт за тенор, сопран и пијано. Концертот на оперски арии, дуети и соло пеење во изведба на Илија Белистојаноски (тенор), Ана Митоска (сопран) и професор…

Наскоро Фестивал на пиперката во Кривогаштани

На 27ми Август 2023 година во општина Кривоштани со почеток во 17 часот за прв пат ќе се одржи Фестивал на пиперката. Целта на фестивалот е да се прослави црвеното злато на Кривогаштани преку убава музика, храна, дружење и забава.…

(Видео) Репроценка на имотот на прилепчани за рамноправна наплата на данокот на имот

За да се утврди пазарната и реалната вредност на имотите на граѓаните и правните лица,  Општина Прилеп започна со репроценка на недвижниот имот на граѓаните и правните лица, со што ќе се утврдува пазарната вредноста на недвижниот имотот на…

Коморскиот инвестициски форум ги награди Регионалните стопански комори од Прилеп и Битола

Коморскиот инвестициски форум (КИФ), Регионалните комори од Битола и од Прилеп и проф.др. Кочо Анѓушев, стопанственик и сопственик на групацијата „Фероинвест“ и „Брако“ се добитници на дел од наградите што Стопанската комора на Северна…

VISA и MasterCard се недостапни на банкомат или во трговија, вон функција картичките од сите…

Банкоматите на одредени банки од утринава не работат, а сите платежни картички од македонските банки од пладне не функционираат за плаќање ниту преку интернет, ниту во продавница. Не може да се изврши никаква трансакција со картичка.…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: