ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

септември 2023

Јовчески: Градинката во Точила наскоро можно е да биде пуштена – за кружниот кај Тинекс е…

За изградба на кружниот кај Тинекс,  поништен е тендерот,  бидејќи најниската тендерска понуда била повисока од сумата која што ја предвидела општината од 5 милиони денари од Буџетот, за изградба на ова сообраќајно решение,  изјавил…

Јовчески упати апел до Министерството за транспорт да ја почитува динамиката за работа на патот…

Градоначалникот на Прилеп ,Борче  Јовчески упати апел до Министерството за транспорт и врски да ја почитува динамиката на работа на улицата „Леце Котески„ : - Реакциите на граѓаните и бизнис секторот во однос на „Реконструкцијата на…

Апел за помош за гаснење на пожарот кој се шири од с. Мало Рувци кон село Штавица

Голем пожар попладнево пламна во близина на прилепското село Мало Рувци. Зафатена е голема површина со сува трева, а наместа гори и борова шума. Пожарот се шири кон селото Штавица, па од црковниот одбор на црквата „Рожденство на Пресвета…

Екс двократниот европски првак пресилен за домашниот РК Прилеп (ФОТО)

Во убава ракометна атмосфера , некогашниот двократен европски првак Вардар 1961 со висок резултат успеа да триумфира во Прилеп против истоимениот состав.Конечни 22:35 полувреме 11:18.Уште од самиот почеток на дуелот гостите ја имаа…

Нов пораз на Победа – според прилепчани лоша арбитража во Каменица (ФОТО)

Победа загуби нови бодови во второлигашкото друштво.Иако Грозданоски ги доведе гостите во водство во 45 минута , сепак Дуков со два гола во 69 минута од пенал и во 88 минута донесе три бода за домаќините.Прилепчани повторно за жалаат на…

(ВИДЕО) Правила и протоколи во прилепските училишта – зошто, и колку се почитуваат?!

Училиштето не е мегдан на престиж за материјалната состојба на учениците и на нивните родители, туку образовна институција исклучиво и единствено за стекнување на знаења. Така беше некогаш, како е сега? Факт е дека училиштата ако некогаш…

Депонијата кај Алиници сеуште чади

Опожарената депонијата кај с. Алинци се уште чади , а пожарот на оваа локација е единствениот активен од 26-те што беа регистрирани вчера во државава. Од ЦУК информираат дека изгнаснати се 25 пожари во 24 општини, а гореле неколку депонии,…

Од полицискиот билтен: Во с. Алданци се правеле „фраери„,а во Прилеп се степале пожарникари

На 28.09.2023 во ОВР Крушево било пријавено дека во с.Алданци, крушевско, А.З.(65) од с.Алданци и Б.Ј.(39) од с.Норово, крушевско,  го нарушиле јавниот ред и мир со агресивно и непристојно однесување. По целосно документирање на случајот ќе…

Во Прилеп не е проблем, а се’ е проблем (53)

Пишува Зоран Момироски ПОСТОЈАТ ЛУЃЕ КОИ ЕДНОСТАВНО НЕ МОЖАТ ДА ЖИВЕАТ БЕЗ ФУНКЦИЈА И БЕЗ МНОГУ ПАРИ. ОСОБЕНО АКО ГО  НЕМААТ ОНА ПРВОТО-  ФУНКЦИЈА  ЕДНОСТАВНО ЗАПАЃААТ ВО ТЕШКА  ДЕПРЕСИЈА  КОЈА ЗА ЖАЛ  Е МОЖНО СЕРИОЗНО ДА СЕ ОДРАЗИ ВРЗ…

„Копнежот на светлината“ изложба на слики од Душан Коцев

„Копнежот на светлината“ е изложбата на слики од Душан Коцев што ќе биде отворена утре, на 29.09.2023 /петок/ од 19 часот во ликовниот салон од ЦК „Марко Цепенков“. Со изложбата Душан преку своите уметнички дела ја преточува својата…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: