Екс двократниот европски првак пресилен за домашниот РК Прилеп (ФОТО)

Конечни 11:18/22:35

201

Во убава ракометна атмосфера , некогашниот двократен европски првак Вардар 1961 со висок резултат успеа да триумфира во Прилеп против истоимениот состав.Конечни 22:35 полувреме 11:18.Уште од самиот почеток на дуелот гостите ја имаа контролата во свои раце и разликата од 2:6 по првите десетина минута ја зголемуваа како одминуваа првите триесет минути за на полувреме да имаат предност од високи +7.Вториот дел беше сдамо рутина од страна на вардарци кои продолжија во ист ритам и ја оправдаа фаворитската улога.На крајот и едните и другите задоволни што ги одмерија силите, а и публиката која со аплауз ги испрати актерите од паркетот.

Следниот противник на ракометарите на Прилеп во групата Б од ракометната супер лига е тимот на РК Голден Арт КЛ7