ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

јуни 2018

Во тек подготвителната фаза за гасификација на Прилеп

Општина Прилеп е подготвена за реализација на првата фаза на гасификацијата, при што има обезбедено 6 милиони денари за проектната документација. Според најавите, основниот проект треба да биде готов до крајот на оваа година. Потребно е во…

Почина последниот АСНОМ- ец,прилепчанецот Перо Ивановски – Тиквар

Почина последниот АСНОМ- ец,прилепчанецот , Перо Ивановски – Тиквар (28 април 1920 –  28 јуни 2018).Тој  беше учесник во НОВ и учесник на Првото заседание на АСНОМ. По Ослободувањето работел во ОЗНА, а потоа раководел крупни стопански…

Утре гајдата и тапанот ќе ечат на Рудина во Долнени

На камената бина на плоштадот Александрија вечерва започнува 44-тиот по ред, Фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“. Утре,од 18,ч. гајдата и тапанот ќе се слушнат на Рудина во Долнени,каде е и центарот на Фестивалот. За…

Како и кога започна Пивофестот во Прилеп?!

https://www.youtube.com/watch?v=oM5eOARi8kQ&feature=youtu.be Пивофест и како се’ започна е темата на радио емисијата - Жешко столче. Која била основната идејата и на каков начин се одвивала организацијата на манифестацијата.…

Се е подготвено за стартот на 44-тиот Фестивал за народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“

Фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“ ќе се одржи ,в петок и в сабота, во Прилеп и на Рудина кај Долнени. Околу 250 изведувачи на народните инструменти, на гајда, тапан, кавал и исполнители на изворни песни ќе…

Се зацврсти ударната сила на Победа

Капитенот и голман - Дарко Тофилоски и најдобриот стрелец пролетва Зоран Даноски и остануваат верни на Победа по дефинирањето на условите со клупското раководство. Даноски потпиша двегодишен договор, а Тофилоски се обврза на 1-годишна…

Интернационалниот скулпторски симпозиум „Мермер“ на ЦСЛУ одбележува 55 години

Повеќе од 6 децении Центарот за современа ликовна уметност е столб на 11 интернационални манифестации од кои најголем дел се одржуваат во континуитет, а неколку се повремени. Годинава се одржуваат 5 работилници: сликарската колонија,…

Заштита на потрошувачите со сертификатот за меѓународн стандард ИСО 26 000

Сертификатот „Фер со потрошувачот“, со крајот на јули ќе го добијат 46 компании во Македонија. Денеска тој беше промовиран пред прилепските компании и невладини организации. Тој ќе претставува гаранција за квалитетот на производите и…

(Видео) Причината зошто температурите се под просекот за во лето

Само по неколку денови од официјалниот старт на летото, временските прилики не’ носат во есенскиот, но и во зимскиот период. Државите од поранешна Југославија ги зафати студен бран. Босна и Херцеговина утринава бележеше многу ниски…

Во прилепско Канатларци се славеше победата на Ердоган

Селото Канатларци е претжно со турско население (90%), и речиси, секоја куќа има дел од своето потесно и пошироко семејствo кое живее во Турција. Турското население во ова село прилепско претставува вистински пример за меѓуетничко уважување…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: