ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

ноември 2018

Младите дами се повеќе посегнуваат по чашка алкохол – 40 години клуб на лекувани алкохоличари…

По повод 40 годишнината од постоењето на Клубот на лекувани алкохоличари „Методија Николоски-Мец“, градоначалникот на општина Прилеп Илија Јованоски денеска организираше прием за претставници на Клубот, за медицинскиот персонал од…

Балканот се прости од Горан Стефоновски, а прилпскиот татар со драма од Стефановски на гостување во…

Пртставата „ Љубовни пози на историјата„  со која прилепскиот  театар „Војдан Черндорински„  е на  гостување на фестивалот во Никшиќ, е една од бројните драмски текстови, на сега веќе починатиот, македонски драматург,  Горан Стефоновски,…

Театарот „Војдан Черндорински“ на фестивал во Никшиќ

 Театарот „Војдан Чернодрински“ со претставата „ Љубовни пози на историјата (,,Figurae, veneris, historiae“ ) од Горан Стефановски, во режија на Наташа Поплавска,  ќе учествува на 15 издание на Меѓународниот фестивал на глумци што од…

По сиромаштија, Македонија на дното на Европа

Во моментов процентот на сиромаштија во Македонија е 22,1 % и бележи благ пораст од минатата година. „Линијата на сиромаштија е 7000 ден.месечен приход за поединец .Сите оние кои имаат помалку од 7000 ден. месечен приход се наоѓаат под…

Земјоделците од прилепско добиваат дел од помошта за штетата од јулското невреме

Земјоделците од прилепско чии што посеви и насади претрпеа штети од јулското невреме, од денеска на своите сметки ќе добијат дел од помошта од Општина Прилеп. Од Буџетот на Општината се оддвоија околу 100.000 евра за исплата на 3% од…

Обиколницата „Фрушка Гора“ ќе биде целосно асфалтирана

Општина Прилеп интензивно ги користи добрите временски услови за успешно реализирање на комуналната програма предвидена за оваа година. Комунално се уредуваат краците на улиците кај Фрушка Гора, над Автомото сојузот на Македонија. „На…

Под кои услови не можат да работат стоматолозите?

Прилепските матични стоматолози неодамна со мирен протест го изразија своето незадоволство бидејќи не се сложуваат со понудените договори со Фондот за здравствено осигурување. Каде се кријат проблемите; зошто работата на матичните…

Балканика бенд – прилепски бисер за уникатно задоволство

Балканика бенд од Прилеп освојува уште на првата средба, на прв поглед! Музика за уживање и задоволство, единствено и само таква која што умее да ги побуди најубавите чувства. Музика од Балканот, но пред се - музика од Македонија,…

Што подготвуваат прилепските фризери, бербери и козметичари?!

Во фризерските и козметичарските куолари веќе на „големо„ се шушка за новото шоу које го подготвуваат прилепските стилисти, Prilep Special Show. Шоуто ќе се одржи по втор пат, на 2-ри и 3-ти декември, во организација на Здружението на ФБК –…

Викендов „Полумаратон“ низ улиците на Прилеп

Во организација на Атлетскиот рекреативен клуб Лотус, а со поддршка на Општина Прилеп, во недела 25 ноември, ќе се одржи прилепскиот „Полумаратон“. Настанот ќе содржи две трки, а ова е прва година како се организира од страна АРТ Лотус. -…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: