ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

февруари 2019

Изложба и каталог на ретки и стари книги, големо зачувано богатство во прилепската библиотека

Во библиотеката „Борка Талески“ во Прилеп беше промовиран каталогот на стари и ретки книги и изложба  ,токму по повод патрониот празник на билиотеката.На изложбата беа претставени 203 наслови на стари и ректи книги што се објавени и во…

28 ФЕВРУАРИ – СВЕТСКИ ДЕН НА РЕТКИТЕ БОЛЕСТИ!

Ретките болести се едно ужасно сценарио кое може да стане сурова реалност за секој. Кога сите  би сфатиле дека од некоја ретка болест може да биде засегнато било кое семејство, - јавното мислење и дејствување би било многу повеќе…

Невидливо геолошко наследство

Македонската територија има значајни геолошки локалитети кои датираат од пред милиони години и се сметаат за единствени во светот. Бидејќи се специфични, тие можат да бидат атрактивни за бројни домашни и странски посетители. Сепак,…

Сениорките на КК Бонсаи најдобри во кати на Државното првенство

Карате клубот Бонсаи од Прилеп уште еднаш го потврди натпреварувачкиот примат. На Државното првенство за сениори, во Скопје кое се оддржа на 23 февруари во изведба на кати – жени најуспешни беа каратистките од Бонсаи. Со вкупно 5 медалји се…

ТППЕ – Прилеп: „Не палете стрништа, чистете ги оџаците – 100 пожари само во јануари!„

Пожарите во прилепско се зголемуваат поради не внимание на граѓаните. Од ТППЕ - Прилеп апелираат да не се палат стрништа и редовно да се чистата оџаците, особено оние кои користат дрво како огревна суровина и  живеат во колктивни станбени…

Во Прилеп работи првиот центар за жртви од тортура

Од почетокот на годинава во Прилеп функционира првиот и единствен во земјава Центар за рехабилитација на жртвите од тортура. Центарот е резултат на заеднички проект на прилепската невладина Центар за граѓански иницијативи ЦГИ со српската…

Како да се поттикне семејното земјоделство?!

Во Македонија во Единствениот регистар на земјоделски стопанства евидентирани се вкупно 170.523 земјоделски стопанства и од нив над 36 илјади носители се жени. Согласно официјалните статистички податоци, 12 отсто од БДП отпаѓа на…

18 МЕДАЛИ ЗА ЏУДИСТИТЕ НА СЕИШИН- ПОВТОРНО МЕЃУ НАЈДОБРИТЕ ВО СВОИТЕ КАТЕГОРИИ

ЏУДИСТИТЕ НА СЕИШИН ПОВТОРНО МЕЃУ НАЈДОБРИТЕ ВО СВОИТЕ КАТЕГОРИИ Џудо клубот Сеишин од Прилеп со 18 натпреварувачи зеде учество на државното првенство во сениорска и пионерска конкуренција кое се одржа во Скопје.Во повеќе тежински…

Одбележана 75 годишнината од смртта на прилепскиот народен херој Кузман

Денеска,членови од прилепската организација на Сојузот на борци и подржувачи на НОБ, заедно со  преставнициод СОУ „Кузман Јосифоски – Питу“ – Прилеп  ја одбележаа 75-та годишнина од смртта на народниот херој, Кузман Јосифоски-Питу, еден од…

ПРОМОТОРИТЕ НА БОРЕЧКАТА ФЕДЕРАЦИЈА ВО ПОСЕТА НА ПРИЛЕПСКИОТ КЛУБ

Деновиве во Прилеп во посета на боречкиот клуб “Седми Мај“- Прилеп беа претставници од боречката федерација на Македонија , промоторите и легенди на борењето во Македонија , Зоран Шоров и Дејан Богданов кој воедно е и потпретседател на…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе