ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

септември 2019

Џудистите се закитија со куп медали

Во организација на Џудо Федерацијата на  Македонија и техничка организација на Џудо Клубот “Пелистер“ во Битола се одржа Државно Првенство за Деца и Млади Сениори до 23 години на кој џудо Клубот Сеишин Прилеп зеде учество со вкупно 20…

Прва година насмевки во Дневниот центар за лица со церебрална парализа

Насмевки, торта и пригодна програма за одбележување на првата година од постоењето на Дневниот центар за лица со церебрална парализа во Прилеп. Децата кои го посетуваат центарот со своите родители беа присутни на прославата, на…

(Видео) Се трча планиската трка “Крали Марко Треилс“ по падините на Баба и Крали Марко

„Истрачај и предизвикај се себеси !“ е мотото на планиската трка Крали Марко Треилс 2019 ,кој  започна утрово 08,оо ч. со утрамаратонот и 10,оо ч за кратката трка и детската трка. Прилепскиот регион ,по деветти пат е домаќин на…

(Видео -Фото)Крушево: Фестивалот на храната и културата започна успешно

Во Крушево започна  фестивал на храна и култура „Taste Krushevo“,фестивал во организација на СОУ „Наум Наумовски – Борче“ Крушево,каде кулинарството се изучува со години. Синоќа  на плоштадот во Крушево, дел од мајсторите на храна,  …

Вечерва, премиера на „Глембаеви“

НТ „Војдан Чернодрински” вечерва од 20 часот ќе ја изведе третата премиера оваа година – „Глембаеви” од Мирослав Крлежа во режија на Бранко Брезовец. Еден од најпознатите текстови на Крлежа, кој што говори за пропаста на хрватско…

Боево гаѓање кај месноста ” Слива”

В понеделник (30.09.2019 година)  од 08.00 до  13.00 часот, во Крушево на местото наречено” Слива”, ќе се спроведе боево гаѓање од страна на припадниците на полицијата, информираат од битолската полиција ,кои ги предупредуваат  граѓаните,…

Објавен огласот за субвенции на печки на пелети – половина од средствата наменети за ранливи…

На принципот „прв дојден прв услужен“ , и посиромашните семејства ,годинава ќе можат да купат печки на пелети со државна помош. Министертсвто за еконoмија обезбеди 30 милиони денари за субвенции, од кои 15 милиони ќе бидат наменети за…

Прилепскиот музеј и театар сега пристапни и за лицата со попреченост

ЈУ Завод и Музеј Прилеп и Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ направија културата да биде достапна и до лицата со попреченост.  И, едната и другата институција, поставија пристапна рампа за поголема достапност на лица со…

Младинска меѓународна конференција за европските вредности

Од денеска започнува Младинска Меѓународна Конференција “Европски вредности за иднината на ЈИЕ” во Крушево. На конференцијата ќе присуствуваат педесет и осум (58) активни младински лидери од 16 земји кои ќе дискутираат за тоа - како младите…

Прилеп се вклучува во Европските денови на културно наследство  

И, Прилеп се вклучува во културниот европски проект „Европските денови на културно наследство“  кои се одржуваат од 23 до 29 септември во повеќе градови низ Европа, а  има за цел да ја подигне свеста кај пошироката јавност за европското…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе