CSS Template
Месечни архиви

декември 2019

За млади земјоделци поддршката се зголемува на 20.000 евра

Започна потпишувањето на договорите за мерката „Помош за млади земјоделци за започнување на земјоделска дејност“. Финансиската поддршка за оваа мерка е до 10.000 евра во форма на грант. Вкупно треба да се потпишат 102 договори.…

Прилепски Комуналец се поднови со модерна преса за балирање на отпад

Во ЈКП,,Комуналец“ - Прилеп започна со работа автоматската преса за пресирање и балирање на сите видови стара хартија, картон, отпад од графичката индустрија, отпадни материјали од индустриското производство, лименки, боци. Вредноста на…

РАДИО ПЕЛА ВО НОВОГОДИШНА МАЃИА – СРЕЌНИ ПРАЗНИЦИ!

Остануваат уште два дена до крајот на 2019 и почетокот на 2020 година.  Сите се радуваат на Новогодишните и Божиќните празници, бидејќи тогаш се собираат, семејството и пријателите. На лицата се враќа насмевката, луѓето купуваат и се…

Петкратниот светски првак во посета на Прилеп

Има само тринаесет години а веќе во својата колекција има освоено 8 пехари , 12 медали и 24 сертификати од борби во кикбокс , поинтфајтинг и лајт контакт.Македонскиот "воин" како што го нарекуваат Виктор Димовски кој е по потекло од Велес ,…

Прилепските џудисти од Сеишин и Санкаку, полагаа за ученички појаси

Во спортската сала на ООУ „Кочо Рацин“ Прилеп на ден 27 декември, ЏК Сеишин и ЏК Санкаку Прилеп одржаа заедничко полагање за ученички појаси. Полагањето се одвиваше пред тричлена клубска комисија во присуство на претставник од Дан…

Нова водителска двојка во младинската емисија и нови интересни интервјуа од младите

Учениците од ОУ „Страшо Пинџур“ с. Мало Коњари, учесници во работилницата на тема  „Бидете сигурни дека ги препознавате лажните вести“ кои учеа,  и теоретски и практично, како да ги препознаат лажните вести  и како се креираат вестите во…

Фенербахче победник на светиниколскиот турнир во мал фудбал за 2019

Многу емоции , навивачко ехо на трибините и мајстории во малиот фудбал, ова се само дел од сегментите кои ја красеа финалната вечер на овогодинешниот турнир во мал фудбал кој повторно на едно место собра голем број на фанови на фудбалската…

Предновогодишни средби на градоначалниците од Прилеп и Крушево со најмладите

По повод претстојните Новогодишни и Божикни празници, традиционално и оваа година градоначалникот Илија Јованоски беше во посета на дел од градинките и основните училишта во општина Прилеп. Градоначалникот ги посети првооделенците од ООУ…

Прилеп во 2020 со најголем буџет досета !

Буџетот на Општина Прилеп, за 2020 година изнесува 1.538.035.000,00 денари и е за 11% поголем во однос на буџетот за претходната година. Буџетските пари најмногу ќе се трошат за изградба и реконструкции на улиции локални патишта , а од…

Средби на советниците и медиумите

Деновиве во рамките на проектот „Јакнење на малцинствата и специфичните групи за промовирање на партиципативната демократија на ниво на заедницата“, кој е поддржан од ifa/Zivik Федерална канцеларија на Сојузна Република Германија, се одржаа…