ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Месечни архиви

јануари 2020

Зошто е затворен тротоaрот кај турската бања?

„Зошто е затворен тротоарот и дел од улицата кај турскaта бања во Прилеп? “- прашуваат граѓаните, поминувајќи покрај овој објект. Пешаците мораа од вчера, како премин да ја користат улицата, внимателно, зашто од спротивната страна доаѓаа…

Преку Еразмус+ ученици од ООУ “Гоце Делчев“, здружени со свои врсници, учат за користење на…

Здружени, за заштита на животната средина, ученици од ООУ „Гоце Делчев„  преку програмaта Еразмус + , учат за заштита на животната средина , преку проекот „Енергијата и секојдневната употреба“, со ученици  од Латвија, Данска, Италија и…

Макрадули: Во Македонија нема опасен отпад за депонирање

Нема сомнителен индустриски отпад во Македонија. Секој отпад во Македонија се контролира.Во државата не се увезува отпад за да се депонира, тврди заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули. „ Има процедури со кои секој отпад кој…

Јованоски: 2022 год ќе се гради гасификационата мрежа во Прилеп

Примарната гасификација во Пелагонискиот регион на потегот Прилеп - Битола е во тек, а треба да биде завршена до крајот на оваа година и спрема проектот на Владата во 2022 гдоина треба да се прави секундарната гасификациона мрежа во сите…

Какви мерки спроведува Прилеп за здрава животната средина?!

Општина Прилеп од Министерството за животна средина има добиено околу 9,5 милиони денари за енергетска ефикасност за повеќе објекти. Направена е котлара во СОУ „Мирче Ацев„ со над 5 милиони денари , а добиени се и средства за 13 инвертор…

Заработка преку иновативен метод за рециклажа на отпад

Пакомак ќе се обиде да ги мотивира граѓаните на Македонија да се приклучат на едноставен начин со користење на повратни вендинг машини т.н. наречени SmartBin, кои ќе функционираат во рамките на ecoMac – систем на стимулација. Имено,…

Се крчкаат „Солунски патрдии“ во Театар „Чин 4 Сцена 5“- парите од влезници за хуманитарни цели

Театарот „Чин 4 Сцена 5“ се подготвува за нова театарска престава, култната комедија „Солунски патрдии“, која е планирана премерно пред прилепската публика да биде изведена на 17 –ти март, во големата сала на Домот на културата „Марко…

Тоцев: Зошто опозицијата не го реши проблемот со Еурокомпозит за време на 11 годишното владеење

Состојбата во Еурокомпозит беше тема на вчерашната средба на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицковски со вработените во компанијата. На средбата со новинарите, Мицковски состојбата во најмала рака ја оцени како алармантна со ветување дека…

Замрзната слика на (не)чисти улици

Вчершните калливи прилепски улици, денеска се претворија во прашливи.  Денешното сонце ја исушни влагата, но останаа прашливите, нечисти улици кои даваа слика на валкан град. На прашањето до ЈКП ,„ дали денеска ќе се перат (мијат)…

Христијан Мицкоски во Прилеп на средба со бизнис секторот

Во регионалната Стопанска комора – Прилеп, Претседателот на најголемата опозициона партија во Македонија, Христијан Мицкоски, оствари средба со бизнис заедницата и преставници на регионалната Стопанска комора - Прилеп.…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: